Хората, притеснени от климатичната криза, решават да не раждат деца от страх, че техните потомци ще трябва да преминат през климатичен апокалипсис. Това показа първото по рода си академично проучване по темата, цитирано от "Гардиан".
Още: Германия осъди друмите на Тръмп, че Зеленски е "диктатор"
Още: Подготвят траурната церемония за папата
Изследвани са 600 души на възраст от 27 до 45 години, които вече са взели предвид изменението на климата в репродуктивния си избор и е установено, че 96% от тях са много или изключително загрижени за благосъстоянието на потенциалните си бъдещи деца в един климатично променящ се свят, пише БГНЕС.
27-годишна жена твърди: "Чувствам, че не мога да раждам деца на този свят с чиста съвест и да ги принуждавам да се опитват да оцелеят в апокалиптични условия."
Тези възгледи се основават на много песимистични оценки на въздействието на глобалното затопляне върху света, казаха изследователите.
Още: Заради "остър недостиг на въоръжение": Дания увеличава значително военния си бюджет
Още: Борис Джонсън с интересно обяснение за поведението на Тръмп спрямо Украйна и Зеленски
Друг респондент например коментира, че „идващите промени му приличат на световната война със своя ужас“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Белград: Преподаватели охраняват студентския протест след поредния инцидент
Още: Зеленски: Да признаем наши земи за руски? Няма да го направя (ВИДЕО)
Проучването също така установява, че някои хора, които вече са родители, изразяват съжаление, че имат деца. Раждането на дете според тях потенциално означава, че този човек ще произвежда въглеродни емисии през целия си живот, което допринася за извънредна климатична ситуация, но само 60% от анкетираните са силно загрижени за този въглероден отпечатък.
"Страховете за въглеродния отпечатък от раждането обикновено са абстрактни и сдържани", каза Матю Шнайдер-Майерсън от базирания в Сингапур колеж Йейл-Нюс, който ръководи проучването. "Но страховете за живота на настоящите или потенциалните деца са наистина големи и често беше сърцераздирателно да погледнем отговорите."
Броят на хората, които включват климатичните промени в своите репродуктивни планове като фактор, вероятно ще се увеличи, каза Шнайдер-Майерсън, тъй като въздействието на глобалното затопляне става все по-очевидно.
Още: "Великата" руска инженерна мисъл: Селскостопански мрежи срещу украинските дронове (ВИДЕО)
Още: "Никой освен Путин не е искал война в Украйна": Германия е за траен мир
„За да се справим с това, наистина трябва да действаме незабавно. Трябва да се справим с основната причина, а именно самите климатични промени“, настоя той.
Изследването, публикувано в списанието "Climate Change", не открива статистически значима разлика между нагласите на жените и мъжете, въпреки че жените съставляват три четвърти от анкетираните.
31-годишна жена споделя: „Изменението на климата беше единственият фактор за мен, когато реших да нямам биологични деца. Не искам да имам деца в един умиращ свят и все пак аз наистина искам да бъда майка."
6% от родителите са признали, че изпитват известно угризение за това, че имат деца.
40-годишна майка казва: „Съжалявам, че имам деца, защото се страхувам, че те ще се изправят пред края на света заради климатичните промени“.