Стотиците хиляди риби в залива на Волос са загинали от естествена смърт

31 август 2024, 19:14 часа • 1868 | прочитания

Стотиците хиляди мъртви риби, които през последните дни заляха залива Пагаситикос край град Волос, са умрели по естествени причини, а не от отравяне с промишлени отпадъчни води или други токсини, съобщи в. „Катимерини“, като се позова на официален представител на Министерството на околната среда на Гърция.

Още: Чужди войници срещу Путин – има основи. Украински контраатаки на много места, Суджа пак е руска (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Голям горски пожар на остров Крит, жителите в готовност за евакуация

Пред държавната телевизия ЕРТ Петрос Варелидис, генерален секретар на отдел „Природна среда и води“, заяви, че проблемът е свързан с бурята „Даниел“ през септември миналата година. По думите му бурята е заляла езерото Карла в Тесалия, Централна Гърция, като го е накарала да се разрасне и да се превърне в безопасна и богата екосистема, която е стимулирала размножаването на сладководните риби. Когато езерото започнало да се връща към естествения си размер в резултат на абсорбция и изпарение, то се е свило, задушавайки необичайно голямата си рибна популация, пише БГНЕС.

„Когато отводнителният канал паднал под водната повърхност в равнината, водата внезапно набрала скорост и всички тези риби, живи или мъртви, били отнесени към залива Пагаситикос“, каза Варелидис и добави, че живите риби са умрели, когато са попаднали в солена среда.

Още: Без ток: Силни бури и градушки прекъснаха електрозахранването в Гърция

Още: Френският парламент с резолюция: Да се конфискуват руските активи!

Още: В Словения загина един от основателите на пиратския сайт The Pirate Bay (ВИДЕО)

Варелидис каза още, че усилията за почистване на потока Ксирия, който свързва Карла със залива, започват да дават резултат и че ситуацията вече е под контрол.

Още: Десетки тонове мъртва риба във Волос изплашиха Гърция (ВИДЕО)

Още: Танкове на кредит: Бундесверът има нужда от хора и пари

Още: Земетресение в Неапол в близост до супервулкан (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес