До 100 000 души са взели участие в поредния протест в грузинската столица Тбилиси срещу закона за чуждестранните агенти. Той беше приет на първо четене - за втори път, след 2023 година, когато именно такива протести го спряха. Но управляващата партия в Грузия "Грузинска мечта" не спря с опитите да го прокара. Второто четене на законопроекта в парламента се очаква да бъде следващия вторник (7 май): На първо четене за чуждестранните агенти: Въпреки силния протест, Грузия заприличва на Русия (ВИДЕО)
Още: Германия осъди друмите на Тръмп, че Зеленски е "диктатор"
Още: Подготвят траурната церемония за папата
Данните за числеността на протеста са на база изчисления на Mapchecking.com. Изчислението е направено на база площта, заета от протестиращите, която е приблизително 20 042 квадратни метра. При сметка от четирима души на 1 квадратен метър, това значи 80 000 души, с 5 на квадратен метър са 100 000.
❗️ Protests against the law on "foreign agents" have resumed in #Tbilisi. pic.twitter.com/SU1h0IHYUG
— NEXTA (@nexta_tv) April 28, 2024
Още: Заради "остър недостиг на въоръжение": Дания увеличава значително военния си бюджет
Още: Борис Джонсън с интересно обяснение за поведението на Тръмп спрямо Украйна и Зеленски
Участниците в протеста скандираха "Не на руския закон". Надписът "Русия е окупатор" и грузинският флаг бяха прожектирани върху сградата на грузинския парламент. Опозицията ще твърди, че законът се приема от управляващите по указание на Кремъл. Авторите на законопроекта отричат това.
За пореден път се стигна и до напрежение, а полицията използва сълзотворен газ срещу тълпата. За щастие нямаше големи сблъсъци:
Още: В Белград: Преподаватели охраняват студентския протест след поредния инцидент
Още: Зеленски: Да признаем наши земи за руски? Няма да го направя (ВИДЕО)
Митингът снощи беше иницииран от около 100 грузински правозащитни групи и опозиционни партии, които досега не се включваха в ежедневните протести, доминирани от младежи.
Още: "Великата" руска инженерна мисъл: Селскостопански мрежи срещу украинските дронове (ВИДЕО)
Още: "Никой освен Путин не е искал война в Украйна": Германия е за траен мир
"Властите, които отново въведоха руския законопроект, излизат извън конституционната рамка и променят ориентацията на страната, предавайки непоколебимата воля на народа", се казва в изявлението на организаторите, предаде БГНЕС.
Още: Популярна обида срещу Путин ехти в Грузия заради закон по руски модел (ВИДЕО)
Европейският път на Грузия
Кандидатурата на Грузия за членство в ЕС и НАТО е залегнала в нейната конституция. Според проучванията повече от 80% от населението подкрепя европейската интеграция на страна.
"Грузинска мечта" настоява, че е твърдо проевропейска и че предложеният закон има за цел единствено да "повиши прозрачността" на чуждестранното финансиране на неправителствените организации. Критиците обаче обвиняват партия, че насочва бившата съветска република към по-тесни връзки с Русия.
"Този закон, както и това правителство, са несъвместими с историческия избор на Грузия да бъде член на ЕС", заяви по време на протеста лидерът на опозиционната партия "Ахали" Ника Гварамия.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви, че законопроектът "не съответства" на кандидатурата на Грузия за членство в Съюза. Още: ЕС призова Грузия да не приема закона за чуждестранните агенти
През декември ЕС предостави на Грузия официален статут на кандидат за членство, но отбеляза, че Тбилиси ще трябва да реформира съдебната и избирателната си система, да намали политическата поляризация, да подобри свободата на печата и да ограничи властта на олигарсите, преди да започне официални преговори за членство.
Още: Нови протести срещу закона по руски образец в Грузия, стигна се до сблъсъци (ВИДЕО)