Има стара практика в Западна Европа да има предизборни събрания на турските емигранти там. Този път ситуацията е доста по-напрегната поради агресивното говорене на Анкара. За жалост големите успехи на Ердоган в икономически план се забравят на фона прекрачването на границата на мярката. Това заяви Стоян Сталев, бивш външен министър и посланик в Турция.
Още: Защо някои страни препоръчват да държим пари в брой вкъщи?
Още: Палят и рушат: Руските пенсионери не спират, телефонните измами работят (ВИДЕО)
Трябва да се има предвид, че провеждането на избори в чужбина е мярка на гостоприемство, те не са задължителни. Германия не разрешаваше провеждането на избори в началото на прехода. Това е въпрос, който се решава изцяло от държавата и редица съображения за сигурност може да наложат държавата да откаже. Всяка подобна намеса е неуместна, не може чужда държава да влияе върху изборните резултати върху една друга държава, допълни още Сталев пред bTV.
По думите му с агресивен език или реторика не се печели дълготрайно приятелство и сподвижници. Дори ако е насочен само към избирателите, той пак не е оправдан. В една демокрация не е важно само мнението на мнозинството, но и на опозицията. Мнозинството не е единственият белег на демокрация, допълни Сталев.
Според Сталев Европа е направила грешка по отношение на споразумение с мигрантите: „Там се смесиха несъвместими неща – едно е да се помага финансово на мигрантите, от друга страна помощта на мигрантите не може да се смеси с изпълнението на европейските критерии, което е съвсем друга писта. С това се подведе и Турция. Не само Европа, но и светът, и ООН трябва да помогне на Турция за този прилив на мигранти. Но картата тук не е членството в ЕС."
Още: Животът след руски плен: Всяко подрънкване на ключове ми напомня как за нас идваха мъчителите ни
Още: Кметът на Москва потвърди оценката на Зеленски за ранените в Украйна руски войници (ВИДЕО)
Относно агитацията на турският социален министър Мюеззиноглу за гласуването на предстоящите предсрочни избори у нас, Сталев каза: "Със сигурност много държави, не само Турция, се опитват да се месят във вътрешната ни политика. Въпросът тук е до зрялостта на българското общество. Не трябва да се преиграва, то винаги ще съществува. Трябва да се сме зрели да не се подаваме на подобен натиск и гражданите да не се подават. Суверенитетът е важен дори в интегрирана Европа. От нас зависи всичко. Винаги ще има такива опити."