Компанията SCM (System Capital Management)*, собственост на украинския милиардер Ринат Ахметов, ще търси от Русия компенсации за разрушените промишлени предприятия. Стойността само на унищожените заводи в Мариупол е $17-20 млрд. В началото на май бизнесменът също заяви такова намерение.
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече
В интервю за изданието НВ на 25 май бизнесменът отбелязва, че няколко от неговите заводи са били частично или напълно разрушени по време на войната, включително „Азовстал“ в Мариупол, Мариуполски металургичен комбинат „Илич“, Авдеевски коксхим (Донецка област), Луганска ТЕЦ в град Щастие и още „десетки обекти от промишлената инфраструктура и зелената енергетика“.
Капитализацията на тези обекти преди началото на войната е възлизала на десетки милиарди долари.
„Ние определено ще предявим искове срещу Руската федерация и ще поискаме подходящо обезщетение за всички загуби и загубения бизнес. Още сега активно се води старателна юридическа работа по тези въпроси. Ще предявим искове във всички международни и национални инстанции“, отбелязва бизнесменът.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Ахметов уточнява, че сумата от 17-20 милиарда долара е загубата от унищожаването само на две предприятия: Комбинат „Илич“ и „Азовстал“, които са произвеждали 10 милиона тона стомана годишно. Окончателният размер на обезщетението ще бъде изчислен по-късно и посочен в исковата молба.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
След края на войната милиардерът възнамерява да помага за възстановяването на Украйна. По думите му в тази връзка компанията му има две приоритетни направления: обновяване на индустриалния потенциал и осигуряване на енергийната независимост на страната.
Според изчисленията на Киев финансовите загуби на страната в резултат на военния конфликт възлизат на около 600 милиарда долара. Западните страни проучват начини да конфискуват замразени руски активи и да ги използват за възстановяване на Украйна. По-специално Европейският съюз започна да подготвя нови закони, благодарение на които европейските държави ще имат повече правомощия да отнемат пари и имущество, придобито по престъпен начин. Това ще позволи на държавите да се разпореждат с активите на руските физически и юридически лица, попаднали под санкции.
Лидерите на ЕС на извънредна среща на върха в Брюксел на 30-31 май ще проучат възможността за използване на замразени руски средства за възстановяване на Украйна.
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Европейският съюз замрази 10 милиарда евро от руски бизнесмени от санкционните списъци. Арестуваните чуждестранни активи на Централната банка на Руската федерация се оценяват на 300 милиарда долара.
*Компанията SCM (System Capital Management) Limited е най-голямата инвестиционна група в Украйна. Нейните предприятия и холдинги работят в Украйна, Кипър, Нидерландия, Италия, България, Швейцария, Великобритания и САЩ. SCM инвестира в минната и металургичната индустрия (Metinvest B.V., Нидерландия), енергетиката (DTEK B.V., Нидерландия), добива на полезни изкопаеми, банковия и финансов сектор (ПУМБ), медийния бизнес (Медиа Группа Украина), телекомуникациите (Укртелеком), недвижимите имоти (ЕСТА Холдинг), търговията на дребно (ЦУМ Киев), селското стопанство (HarvEast), както и в транспорт и логистика (Лемтранс и Портинвест). Компанията SCM е основана през 2000 г. и 100% от акциите ѝ са собственост на Ринат Ахметов. SCM управлява повече от 500 предприятия. Компанията притежава 71,24% от Метинвест Холдинг, към което принадлежат заводите „Азовстал“ и „Илич“ в Мариупол. Останалите 23,76% от „Метинвест“ принадлежат на Смарт-холдинг с основател Вадим Новински.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Какво е останало от Мариупол: обиколка с руски военен конвой за журналисти