Доставките на керосин за френския регион Ил дьо Франс и за летищата "Шарл дьо Гол" и "Орли" в Париж "стават критични" поради стачки в рафинериите, съобщи Министерството на енергетиката, предаде АА.
С оглед на тази ситуация правителството вече е "издало заповед за реквизиция" на стачкуващите в рафинерията на „TotalEnergies“ в Нормандия, която беше затворена миналия уикенд и където доставките на горива са блокирани, заяви то.
"Правителството следи ситуацията час по час и департамент по департамент, заедно със специалистите и префектите. Намесваме се специално, за да освободим складовете, които са блокирани от стачкуващите. Веднага щом заповедите за реквизиция не могат да бъдат избегнати, ще поемем своите отговорности", се казва в изявление на министъра на енергетиката Агнес Паниер-Рунахер.
Френската Главна дирекция за гражданска авиация от няколко дни предупреждава авиокомпаниите, че запасите от реактивно гориво на летищата "Шарл дьо Гол" и "Орли" в Париж са "под напрежение" и ги моли да вземат предпазни мерки.
Още: "Европа? За Тръмп тя е населена с Байдъновци"
Още: Рогоносецът Путин наблюдаваше как Зеленски танцуваше с "неговото момиче" Тръмп във Ватикана
Протестите и стачките в цялата страна продължават от 16 март, когато президентът Еманюел Макрон и министър-председателят Елизабет Борн решиха да приемат пенсионната реформа без одобрението на парламента въз основа на конституцията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Гробът на папа Франциск е отворен за поклонения
Още: Надежда Нейнски видя тревога в идването на Доналд Тръмп-младши у нас
Проектът за реформа предвижда увеличаване на пенсионната възраст от 62 на 64 години до 2030 г. За придобиване на право на пълна пенсия се изисква най-малко 43 години трудов стаж, пише БГНЕС.
ОЩЕ: Макрон не иска референдум за пенсионната реформа