Унгария и Словакия са отказали да подкрепят украински удари с европейски оръжия по обекти на руска територия. Това е станало по време на срещата на външните министри от ЕС в Брюксел този четвъртък, 29 август, съобщава Politico.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
При пристигането си в сградата на Съвета на ЕС топ дипломатът на блока Жозеп Борел призова да бъдат отменени ограниченията за използването на оръжия за поразяване на цели в Русия.
„Оръжието, което предоставяме на Украйна, трябва да има пълноценно приложение и ограниченията трябва да бъдат премахнати, за да могат украинците да се прицелват в местата, откъдето Русия ги бомбардира. В противен случай оръжието е безполезно“, заяви Борел. Същото каза и украинският външен министър Дмитро Кулеба, посочвайки, че според него това не би било ескалация: Пред ЕС: Украйна поиска разрешение за западни оръжия дълбоко в Русия, Борел подкрепи (ВИДЕО).
Кой е подкрепил призива и кой е бил "против"?
Призивът на Кулеба, както и този на Борел, е бил подкрепен на срещата от Франция, Швеция, Латвия, Нидерландия и Полша, казва запознат с разговорите служител, цитиран от Politico.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Някои от тези страни са отбелязали, че международното право не забранява на една държава да навлиза на територията на агресор, за да се защитава.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
В другия лагер - на страните членки, казали "не", са били Словакия и Унгария. Братислава е изразила съжаление, че срещата не се е състояла в Будапеща. Това беше бойкот от страна на страните членки, които не искаха да дадат домакинството на Унгария - ротационен председател на Съвета на ЕС, заради срещата на премиера Виктор Орбан с диктатора Владимир Путин.
Снимка: Жозеп Борел, Getty Images
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Още: След врява в ЕК и заплахи към Украйна: Още повече руски петрол потече към Унгария и Словакия
Унгария не е приела предложение и за санкции срещу Израел
Борел също така заяви, че е предложил на страните от ЕС да наложат санкции на някои израелски министри за „неприемливи послания на омраза“ срещу палестинците, които според него са в разрез с международното право.
„Смятам, че Европейският съюз не бива да се притеснява да използва нашия инструментариум, за да накара хуманитарното право да бъде спазвано. Но това не е мое решение. Аз имам само капацитета да предлагам - държавите членки ще решат“, каза той.
Нито едно от предложенията не беше прието добре от Унгария. „Яростта на върховния представител трябва да бъде спряна“, заяви унгарският външен министър Петер Сиярто в публикация във Facebook, определяйки предложенията на Борел за Украйна и Близкия изток като „безразсъдни“.
„Не искаме повече оръжия в Украйна, не искаме повече смъртни случаи, не искаме ескалация на войната, не искаме разширяване на кризата в Близкия изток. Днес ние продължаваме да отстояваме здравия разум и мира“, написа той.
Още: Унгария блокира милиарди евро компенсации към страните от ЕС за оръжията за Украйна
Критики срещу Будапеща за визите за руснаци и беларуси
По време на срещата при закрити врата Унгария е била критикувана от Литва и Германия за разширяването на имиграционната си програма „национална карта“, която включва улеснения за издаването на визи за руснаци и беларуси и която критиците определят като заплаха за сигурността. Сиярто защити програмата с аргумента, че много повече руснаци живеят в Германия или Прибалтика, отколкото в Унгария, където били едва 0,7% от руснаците в ЕС.
Още: Унгария улеснява руско-беларуските терористи: Пуска ги де факто в Шенген