Словакия прие закон, който в Европа наричат "безпрецедентен", като забрани социологическите проучвания на настроенията на избирателите преди избори, предаде БГНЕС.
Още: Белият дом: Тръмп е недоволен и от Путин, и от Зеленски, прости на Уолц (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 01.04.25 - Каква е тайната история на войната в Украйна?
Депутатите в Братислава подкрепиха предложение, което забранява анкетите 50 дни преди парламентарен вот. Управляващите леви популисти от Смер се съюзиха с крайнодесните и предложението мина със 74 на 56 гласа в 150-местния парламент.
Либералният президент Зузана Чапутова може да наложи вето, но депутатите могат да го преодолеят със 76 гласа "за" при повторно гласуване.
Наблюдатели очакват новият закон да бъде оспорен в Конституционния съд преди да е влязъл в сила на 1 януари 2020 година.
Още: Путин обяви най-масовото призоваване на донаборници от 14 години насам
Още: Хърватия след приемането на еврото: Приливът на туристи расте
"Словакия се превръща в държава, която ограничава осведомеността на гражданите си в навечерието на избори", казва Вацлав Хрих от Словашката асоциация на агенциите за проучвания на пазара. "Политиците явно се притесняват, че няма да могат да победят в една отворена и честна политическа борба", заявиха от независимия център за анализи Институт за обществени дела.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Обяснено: Защо Черно море е толкова важно за Украйна и Русия?
Още: Проливен дъжд превърна в реки улиците на гръцки остров (ВИДЕО)
Поддръжниците на забраната на проучвания твърдят, че целта ѝ е "да бъдат защитени гражданите от дезинформации, които да им повлияят за кого да гласуват".
Парламентарните избори в Словакия са на 29 февруари. Прочуванията сочат, че на първо място е управляващата партия Смер, но с подкрепа от само 22 процента, след загубата на популярност, предизвикана от убийството на разследващия журналист Ян Куцияк и приятелката му. Масовите протести след покушението на Куцияк, който разследваше връзки между политици и организираната престъпност, доведоха до оставката на предишния премиер Роберт Фицо.
Общественото недоволство беше определящ фактор и за избирането на активистката в борбата с корупцията Зузана Чапутова за президент.
Още: Немското разузнаване: През 2030 г. Русия подготвя нападение срещу НАТО
Още: Милиони на улицата, арести, обвинения: Къде е бъдещето на Турция? (ВИДЕО)
А какви са последните новини по случая "Куцияк" - научете в този материал!