Парламентът на Словакия отхвърли Истанбулската конвенция за защита на жените от насилие за втори път и призова правителството на страната да попречи на ЕС да я ратифицира.
93 словашки депутати гласуваха в полза на резолюцията, 29 - "против", а 13 - "въздържал се".
Депутатите дори приеха резолюция, която призовава правителството да "попречи" на ЕС да приеме задълженията си, произхождащи от Истанбулската конвенция.
Slovakia will not ratify the #IstanbulConvention on preventing and combating violence against women.@euractivsk reports.https://t.co/HqTnqZkfhW
— EURACTIV (@EURACTIV) November 29, 2019
Представена от Съвета на Европа за ратификация през 2011 г., конвенцията е одобрена от повечето страни членки на ЕС. На 28 ноември евродепутатите с безпрецедентно мнозинство гласуваха резолюция, която няма задължителен характер, с която призоваха седемте държави, които все още не са ратифицирали документа, да го направят. Това са България, Чехия, Унгария, Литва, Латвия, Словакия и Обединеното кралство. Сред вносителите е и българският евродепутат Илхан Кючюк. Евродепутатите на ДПС са гласували "за" резолюцията, оказа се обаче, че вотът на българските евродепутати разкри изненади. Какви са те можете да видите в ТОЗИ МАТЕРИАЛ.
Спорна конституционна поправка от 2014 г. определя брака в Словакия като съюз между мъж и жена.
Словашкият парламент отхвърли Истанбулската конвенция за първи път през март, като се аргументира с това, че е в противоречие с конституционното определение на страната за брак като хетеросексуален съюз.
Дебатът в България отново се плъзна по ръба на истината. Подобен аргумент прокламират и евродепутати от България, както и "Обедините патриоти", част от управляващото мнозинство у нас.
В същото време от Българският фонд за жените подчертават, че Истанбулската конвенция е единственият документ, който предлага цялостен подход за превенция и справяне с насилието над жени и домашното насилие. Целите на конвенцията са ясно записани в Глава 1, Чл. 1. Най-общо, те са премахване на насилието и дискриминацията над жените и момичетата и създаване на цялостна рамка, политики и мерки за подкрепа на жертвите. Никъде в целите на Конвенцията не се споменава “трети пол” (каквото и да разбират под него противниците на Конвенцията), нито “въвеждане на гей бракове”, уточняват още от организацията.