Русия въвежда военна цензура след започването на войната в Украйна, което прави работата на независимите медии невъзможна. Стотици издания са закрити, а хиляди руски журналисти принудени на напуснат родината си. Мнозина от тях отиват в съседна Латвия, където се оказват без дом, без законови основания за пребиваване и с блокирани банкови карти заради санкциите. Има обаче едно място в Рига, където журналистите откриват подкрепа, съобщава БНР.
Още: Обявиха извънредно положение в Крит, явлението там може да застраши и други части на Гърция
Още: Макрон: Убедих Тръмп, че трябва да сме по-твърди с Путин
В латвийската столица Рига журналистите в изгнание могат да получат закрила за себе си и за своите семейства в специално създаден за целта хъб. Медиен хъб е създаден преди две години и там се осигурява храна, подслон, психологическа помощ и възможност за работа. През двете години от началото на войната през хъба са преминали повече от 500 журналисти, предимно от Русия, но също така и от Украйна и Беларус.
Още: В Русия забраняват реклами на сайтове на "чуждестранни агенти"
Създаването на хъба
Сабине Силе, създателят на хъба, дълги години странства по света и се завръща в родната си Латвия с намерението да помага на хора, изпаднали в беда. Така, както навремето добри хора са помагали на дядо й да преживее съветска окупация, депортация и престой в сталински лагер. „Всяка седмица получаваме молби за помощ от журналисти от Централна Азия или други страни. Това са предимно разследващи журналисти, които пишат за политическата корупция и се нуждаят от защита“, споделя Силе пред БНР. Според техните правила не делят хората според тяхното гражданство. Важното е да споделят общи ценности - демократични и професионални. „Тук е единственото по рода си място, където всички работим заедно: латвийци с руснаци, руснаци с украинци. Съвместната работа ни обогатява и ни прави по-силни“, казва тя.
Още: Да търпят побои и да им целуват краката - съвети към жените на руските войници (ВИДЕО)
Още: Отмъщение? В Германия убиха писателка, осмиваща руснаците (СНИМКИ)
Още: Журналист обясни разликата между кремълската, китайската и европейската пропаганда
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сривът на тока в Испания: Руска подигравка с хвалба за Украйна, но и реалност защо стана
Още: Кибератака или климатични промени: Какво стои зад спирането на тока в Испания (ВИДЕО И СНИМКИ)
Снимка: iStock
Още: Путин си намери "пушечно месо" за войната и от България
Още: Царят дава, конят му – не: Русия разиграва всички за мира в Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)
В медийния хъб журналистите от различни страни споделят общо работно пространство, което е напълно безплатно. Вътре има заседателна зала за срещи, обща кухня, както и две малки студиа, където могат да записват подкасти. Силе обяснява колко е важна подкрепата и как са имали кризисни ситуации, при които общуването и подкрепата са въпрос на физическо оцеляване. „Има случаи, при които някои журналисти искаха да се самоубият, защото им беше трудно да приемат реалността. Писали са срещу корупцията, защитавали са хора, не само са получавали заплахи, но и са били принудени да напуснат домовете си“, споделя още Сабине Силе.
Финансирането
Първоначално хуманитарните проекти на Сабине се финансират от Стокхолмското училище по икономика. След това тя основава собствена фондация и заедно с партньори от други организации създава Медийния хъб в Рига.
Още: Комендантски час и цензура в анексираната от Русия Донецка област