Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След изборите: Исландия е първата страна в Европа с женско мнозинство в парламента

26 септември 2021, 15:50 часа • 1933 прочитания

Исландия стана първата държава в Европа, в която има повече жени, отколкото мъже в парламента, ден след общите избори, които оставиха бъдещето на ляво-дясната коалиция под съмнение, въпреки спечелването на ясно мнозинство.

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.01.25 - Тръмп поиска от Путин да спре "тази нелепа война"

Още: Писториус: Разполагането на германска армейска бригада в Литва върви по план

От 63 места в парламента 33 ще са заети от жени, или 52%, показват прогнозите въз основа на крайните резултати днес.

Никоя друга европейска държава няма повече от 50% жени законодатели, като Швеция е най-близо с 47%, според данните, събрани от Световната банка. Пет други държави по света в момента имат парламенти, в които жените заемат поне половината места, според Междупарламентарния съюз: Руанда (61%), Куба (53%), Никарагуа (51%) и Мексико и Обединените арабски емирства (50%).

За разлика от някои други страни, Исландия няма законови квоти за представителство на жените в парламента, въпреки че някои партии изискват минималния брой кандидати да са жени.

Още: Премиерът на Молдова: Руската армия трябва да напусне Приднестровието

Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света

Скандинавската страна отдавна е пионер в равенството между половете и правата на жените и оглавява класацията на Световния икономически форум за най-егалитарните страни за последните 12 години. Исландия беше и първата страна, избрала жена за президент през 1980 г.

Въпреки че лявата и дясна коалиция на премиера Катрин Якобсдотир спечели мнозинство при гласуването в събота, остава да се види дали трите партии ще продължат да управляват заедно. Коалицията донесе на Исландия четири години стабилност след десетилетие на политическа криза, но движението Ляво-Зелено на Якобсдотир се оказа отслабено, след като загуби позиции пред своите десни партньори, прокламиращи силни демонстрации.

Движението Ляво-Зелено, консервативната Партия за независимост и дясноцентристката Прогресивна партия заедно спечелиха 37 от 63 места в парламента, спрямо 33-те, които заемаха преди гласуването.

Самото движение спечели само 8 места, три по-малко в сравнение с 2017 г., което повдигна въпроси относно бъдещето на Якобсдотир като премиер.

Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.

Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун

Най-голяма партия остана Партията за независимост, чийто лидер Бенедиктсон - настоящият финансов министър и бивш премиер - се грижи за работата на Якобсдотир. Той спечели почти четвърт гласове и се задържа на своите 16 места. Но големият победител на изборите беше дясноцентристката Прогресивна партия, която спечели 5 места, до 13.

Дълбокото обществено недоверие към политиците на фона на повтарящи се скандали изпрати исландците на избори пет пъти от 2007 до 2017 г. Това е едва вторият път от 2008 г. насам, когато правителството стига до края на четиригодишния си мандат и за първи път от 2003 г. запазва мнозинството си.

Широко популярна по време на четиригодишния си мандат, Якобсдотир въведе прогресивна система за облагане на доходите, увеличи бюджета за социални жилища и удължи родителския отпуск и за двамата родители. Тя също беше приветствана за справянето си с кризата Covid-19, като само 33 смъртни случая в страната са регистрирани на 370 000 заболели.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес