Великобритания планира да има по-голяма роля в Азия след излизането си от Европейския съюз, включително и като изпрати самолетоносачи в региона. Това заяви британският външен министър Борис Джонсън в интервю за австралийски вестник.
Още: 20 г. присъда, ако организираш бунт срещу Путин
Още: Взрив унищожи руски товарни вагони в Московска област (ВИДЕО)
Дипломатът, който беше един от хората, които подкрепиха кампанията за Brexit, заяви, че това е дало на страната му възможност да преосмисли международната си роля докато продължава да поддържа близки отношения със своите европейски партньори.
„Вече ще сме по-отдадени на азиатско-тихоокеанския регион и по-отдадени на Австралия“, каза той. „Хората искат ангажимент от държава, която се придържа към основата на правила международна система, която е готова да изпрати армията си в региона, каквито сме ние“, допълни още министърът.
След годишната среща на британските и австралийски министри на отбраната и външните работи Джонсън допълни, че един от начините, по които неговата държава ще засили присъствието си в региона, е чрез подкрепа на свободата на корабоплаването. „Едно от първите неща, които ще направим с двата нови огромни самолетоносача, които току-що построихме, е да ги изпратим на операция по свобода на корабоплаването в този регион“, каза Джонсън, предаде БГНЕС.
Още: Сирски: Загубите на Русия през 2024 г. надхвърлят 420 000 души личен състав
Изказването на Джонсън идва, след като британският военен министър Майкъл Фалън обеща да построи следващата флотилия от военни кораби на Австралия, като Испания и Италия също се състезават за изгодната сделка за строежа на деветте военни кораба.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
По-рано тази година Австралия представи в подробности новата си мащабна стратегия за строеж на кораби на стойност 89 млрд. австралийски долара (70,4 млрд. американски долара), което е и най-голямата военноморска инвестиция на страната в мирно време.
Действията на страната идват като отговор на китайските действия за затвърждаване на статута си на регионална сила чрез военно подсилване в Южнокитайско море.
„Това, от което хората се нуждаят, е сигурност и стабилност. Ние вярваме, че правната сигурност в Южнокитайско море е от огромно значение“, добави той в своето интервю. „Не искаме да виждаме военизирането на този регион. Вярваме, че за да се развива световната търговия, трябва да има справедливост за това как ще бъдат използвани морските маршрути“, каза министърът.
Още: "Разкаяни заради стореното": Лукашенко помилва осъдени за екстремизъм
Още: ВИДЕО как руската ПВО сваля Дядо Коледа: Абсурдът на войната на Путин (ОБЗОР)
Сред другите теми, обсъждани по време на срещата между министрите на двете държави е била и тази за засиленото икономическо сътрудничество след Брекзит. Джонсън наблегна на това, че по-големия военен ангажимент на Великобритания в региона върви ръка за ръка с икономически договор.