Невероятен гаф бе установен от потребители в мрежата след като руското министерство на отбраната публикува изображения, които доказвали, че САЩ помагат на „Ислямска държава” в Близкия изток.
Потребители на социални медии бързо установиха, че изображенията включват кадър от видеогра, предаде БГНЕС.
На сайта на министерството беше съобщено, че черно-белите снимки са направени на 9 ноември край сирийско-иракската граница и представляват „неопровержимо доказателство, че САЩ осигуряват защита на бойни единици на ИД”.
Но от организацията Conflict Intelligence Team (CIT), заедно с голям брой потребителни на социални медии бързо сравниха една от снимките с идентичен кадър от военната видеоигра "AC-130 Gunship Simulator: Special Ops Squadron".
Други снимки, публикувани в Туитър, изглежда са взети от видео, разпространено от министерството на отбраната в Багдад през 2016, които показват как иракските ВВС бомбардират джихадисти край Фалуджа, посочи CIT.
По-късно днес снимките бяха свалени от страниците на руското военно ведомство във Фейсбук и Туитър, а няколко часа след това от министерството казаха, че е станала „грешка” и са публикувани други снимки.
Виновен бил цивилен служител в министерството, който погрешка прикачил тези снимки към изявлението на ведомството.