Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Синдикати с призив към ЕК за максимални температурни граници за работещите на открито

25 юли 2022, 05:50 часа • 2345 прочитания

Синдикатите призоваха Европейската комисия да въведе максимални температурни граници за работещите на открито, след като трима души починаха по време на смяна в Мадрид по време на изпепеляващата гореща вълна миналата седмица.

Макар че в няколко държави-членки има законодателство, ограничаващо работното време при прекомерни горещини, праговете варират, а в много страни няма национални ограничения за горещините.

Според проучване на социологическата агенция Eurofound 23% от всички работници в ЕС са били изложени на високи температури през една четвърт от времето. В селското стопанство и промишлеността този процент достига 36%, а при строителните работници - 38%.

Предишни изследвания свързват високите температури с редица хронични заболявания и повишен риск от травми на работното място.

"Работниците са на предната линия на климатичната криза всеки ден и се нуждаят от защита, която да съответства на все по-нарастващата опасност от екстремни температури", заяви Клаес-Микаел Стал, заместник-генерален секретар на Европейската конфедерация на профсъюзите.

ЕКП заяви, че повечето страни от ЕС нямат законодателство за максималните температури на работните места, въпреки че Белгия, Унгария и Латвия са въвели някои ограничения за дейността.

Във Франция, където понастоящем няма ограничения за работната температура, само през 2020 г. 12 работници са починали поради излагане на топлина, заяви профсъюзът.

В Испания, където миналата седмица трима работници загинаха от силна жега, има въведени температурни ограничения, но само за някои професии. В събота в Мадрид почина 60-годишен чистач на улици, нает на едномесечен договор, след като припадна на улицата от топлинен удар по време на работа предишния ден. По това време температурите в Мадрид наближаваха 40 градуса. 56-годишен работник в склад в предградие на Мадрид също почина в събота, след като получи топлинен удар по време на работа. В четвъртък силите за сигурност съобщиха за смъртта на работник вследствие на горещината в Паракуелос де Харама, в покрайнините на столицата.

Миналата седмица градът постигна споразумение със синдикатите за ограничаване на ръчното почистване на улиците до температура под 39°C.

При средните световни температури, които са с над 1,1°C по-високи от тези в прединдустриалната епоха, Европа е засегната от все повече рекордни горещини.

Според учените глобалното затопляне ще продължи да прави смъртоносните горещини по-чести и по-интензивни с все по-високи нива на въглеродно замърсяване на атмосферата.

Климатичната научна група на ООН тази година предупреди, че при затопляне с 2 градуса десетки милиони хора ще бъдат подложени на екстремни горещини; плановете на държавите за климата предвиждат Земята да се затопли с 2,7С.

"Горещите вълни могат да бъдат фатални за хората, които работят незащитени от слънцето, както вече видяхме в Испания това лято", каза Стал.

Той заяви, че ЕС се нуждае от законодателство за целия континент относно максималните работни температури, тъй като "времето не се съобразява с националните граници".

"Политиците не могат да продължават да пренебрегват опасността за нашите най-уязвими работници сред комфорта на климатизираните си офиси", каза той. , АФП

Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес