Войските на НАТО могат да извършват дейности по поддръжка директно на украинска територия, тъй като това няма да наруши никакви международни правила. Това заяви чешкият президент Петър Павел в интервю за обществената Чешка телевизия.
Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови
Още: Трус с магнитуд 4,8 в Източна Турция
Коментарите на Павел дойдоха само няколко дни след срещата му с френския президент Еманюел Макрон, който наскоро повдигна темата за изпращане на западни войски в Украйна в бъдеще.
Още: Макрон обяви сценария, при който Франция ще се намеси с военни в Украйна
Петър Павел обясни каква точно е идеята за войски в Украйна
Според Павел трябва да има ясно разграничение между разполагането на бойни части и евентуалното включване на войски в някои дейности по "подкрепа", с които НАТО вече има опит.
Още: Сириец нападна с нож минувачи в Австрия, има жертви (СНИМКА)
"Не бива да се забравя, че след анексирането на Крим и окупирането на част от Донбас, което по същество беше агресия, макар и в много по-малък мащаб от днешния, на украинска територия действаше тренировъчна мисия на НАТО, която в даден етап включваше повече от 15 държави и наброяваше около 1000 души", припомни чешкият президент, който е бивш ръководител на Военния комитет на НАТО.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Снежна буря в Швеция предизвика невиждани верижни катастрофи (СНИМКИ)
Още: Юлия Навалная: Алексей продължава да обединява и след смъртта си
"От гледна точка на международното право и Устава на ООН - нищо не би попречило на войските на държавите членки на НАТО, както и на цивилни граждани например, да помагат в работата в Украйна", подчерта Павел, цитиран от Euractiv.
Още: Войници на НАТО са в Украйна, благодаря на рискуващите: Говори полският външен министър (ВИДЕО)
Войски на НАТО в Украйна? Чешкият президент не е "против"
Запитан дали би подкрепил участието на войски на НАТО в пряка подкрепа на Украйна на нейна територия, Павел не отговори отрицателно.
Още: МААЕ: Още има тлеещи пожари в АЕЦ "Чернобил" след удара на руския дрон
Още: Една година без Алексей Навални: Светът му отдава почит (СНИМКИ И ВИДЕО)
"Със сигурност не бих отхвърлил дебат по този въпрос. Ако успеем да се споразумеем със съюзниците, че например вместо да обучаваме украински войници на територията на държавите членки на НАТО и да транспортираме хиляди войници, да речем, в Полша или Чехия, много по-разумно би било да транспортираме няколко десетки инструктори на украинска територия и да обучаваме украински войници там", каза той.
Още: 800 000 снаряда тръгват за Украйна, но Русия произвежда в пъти повече от САЩ и Европа
Снимка: Генерален щаб на украинската армия
Павел също така припомни, че след началото на руската инвазия в Украйна Москва заяви, че всеки, който оказва каквато и да е помощ на Киев, ще бъде легитимна мишена. "Днес ние не само снабдяваме Украйна с леко стрелково оръжие, снабдяваме я с танкове, скоро може да я снабдим със самолети, снабдяваме я с крилати ракети със среден обсег и въпреки това не е имало нападение на територията на НАТО. Русия знае много добре, че това би било нарушение на закона от много по-голям калибър от това, което прави сега", каза Павел.
Още: Путин да го е страх, не нас: Франция развива идеята за войници на НАТО в Украйна
Според него западните съюзници трябва да имат смелостта да защитават дейността си по законен начин, "защото да помагаш за обучението и поддръжката на техника в суверенна държава, не е участие в битка", обясни той. Павел направи подобни коментари след срещата си с Макрон преди седмица, на 5 март.
На пресконференция двамата лидери обсъдиха необходимостта да се намерят всички възможни начини за подпомагане на Украйна, като Павел посочи обучението на украинските войски на място като една от възможностите. "Дори и да има тренировъчна мисия на нейна (украинска - бел. ред.) територия, това не е нарушение на нито едно международно правило", каза чешкият президент.
Още: Полският външен министър: Изпращането на войски на НАТО в Украйна не е немислимо
"И от нас зависи каква форма на помощ ще изберем да предоставим на Украйна, стига да останем в рамките на тази граница на невоенно участие", заяви Павел. Това го прави един от малкото европейски политици, които подкрепят обсъждането на Макрон за изпращане на войски в Украйна.
Няколко лидери на ЕС отхвърлиха коментарите на Макрон за изпращане на западни войски в нападнатата от Русия страна. Последно това стори италианският военен министър Гуидо Крозето.
Още: Война с НАТО: Козовете на Русия