Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Швейцария отхвърли ускореното затваряне на своите АЕЦ

27 ноември 2016, 15:16 часа • 1657 прочитания

Швейцарците отхвърлиха на референдум инициатива за ускорен отказ на страната от атомната енергия, предаде Асошиейтед прес в неделя. Националното допитване беше дали да се ограничи срокът на експлоатация на атомните си централи до 45 години.

Ако повечето швейцарци бяха подкрепили предложението на партията на зелените, страната напълно трябваше да се откаже от ядрената енергетика още през 2029 г.

При това положение три от най-старите от работещите в момента пет атомни електроцентрали щяха да бъдат закрити още през 2017 г.

Решението на швейцарците предпазва от спиране още догодина АЕЦ "Бецнау", действаща от 47 години в северния кантон Ааргау, близо до германската граница, която е най-старата ядрена централа в света, след като през 2012 година беше спрян реакторът на британската АЕЦ "Олдсбъри". Същото се отнася и за централата в Мюлеберг в кантона Берн, пусната в експлоатация през 1972 г. Ако инициативата на Зелените бе подкрепена странат атрбяваше да се лиши и от централите в Гьосген и Лайбщат – съответно през 2024 и 2029 г.

В момента петте ядрени станции произвеждат около 40 процента от електроенергията в страната, предаде Mediapool.

Надделели са противниците на идеята, според които Швейцария не може толкова бързо да премине към възобновяеми енергийни източници и ще й се наложи да внася ток от съседните държави.
 
"Говорейки конкретно, това означава, че през 2017 г. ще се лишим от една трета от ядрената енергия. А това е колкото е  средногодишното потребление на електричеството в половината домакинства в Швейцария", посочи един от критиците на предложението Дидия Буркхалтер, член на Федералния съвет.

Швейцарското правителство подкрепя постепенното спиране на ядрените инсталации, но биши категорично против инициативата за ограничаване на ресурса им. Мотива бе, че нтова не само ще отслаби сигурността на доставките, но и противоречи на екологичния здрав разум, тъй като внасяното от чужбина електричество често се произвежда от централи на въглища.

Швейцарският парламент също бе против инициативата, както и десните партии, докато Зелените имат подкрепа от левите партии.

Още преди пет години Швейцария, няколко месеца след ядрената катастрофа в японската АЕЦ "Фукушима", предизвикана от земетресението и цунамито през март 2011 година, швейцарските власти решиха поетапно да затворят ядрените централи, без обаче да определят точен график.

Така се стига до сегашното всенародно допитване на федерално равнище, по силата на действащата в страната система за пряка демокрация.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес