По-голяма част от швейцарците искат страната им да замрази повече руски активи във връзка с войната в Украйна, докато втората по големина банка в Швейцария се зарича да не развива нов бизнес в Русия. Това става ясно от публикувано днес ново проучване на общественото мнение в страната, цитирано от БГНЕС.
Около 57% от швейцарците, анкетирани между 17 и 21 март, подкрепят замразяването на активи, принадлежащи на високопоставени руснаци и съюзници на Кремъл, се казва в проучването на института "Линк". В анкетата, проведена сред повече от 1200 души, 56% от запитаните подкрепят прекъсването на връзките между известните швейцарски банки и техните руски партньори. Същият процент подкрепи по-строгите швейцарски санкции срещу Русия, дори ако това засегне енергийните доставки и доведе до значително по-високи цени на енергията.
Швейцария не е член на ЕС и има дългогодишна традиция на неутралитет по въпросите на войната. Въпреки това тя се присъедини към поредицата от санкции на ЕС, наложени след нахлуването на Русия в Украйна на 24 февруари.
От началото на нахлуването на Русия в Украйна Швейцария е замразила еквивалента на 5,75 млрд. швейцарски франка (6,2 млрд. долара) в руски активи. Но Киев настоява Швейцария, която е предпочитана дестинация за богатите руснаци и техните средства, да направи повече. "Руският елит разполага с огромни суми в швейцарски банки", заяви Александър Родянски, близък съветник на украинския президент Владимир Зеленски, пред швейцарския таблоид Blick Sunday. "За нас е жизненоважно швейцарците да подкрепят глобалния натиск върху Русия", каза той.
Още по темата Украйна - четете тук.
Швейцария е поискала от банките в страната да декларират всички авоари и сметки на хора и организации от списъка със санкции, но Родянски настоява, че това не е достатъчно.
"Швейцария трябва, подобно на други страни, активно да търси тези средства", каза той, като подчерта, че много представители на руския елит "продължават да действат в сянка". "Те крият средствата си", каза той и призова Швейцария да "действа по-твърдо".
Междувременно Credit Suisse днес заяви, че ще намали експозицията си в Русия, която според нейни данни от началото на този месец е възлизала на над 900 млн. долара в края на миналата година. Тя обеща да не предприема нови дейности в страната.
Втората по големина банка в Швейцария също така съобщи за АФП в имейл, че някои от служителите й в Русия са преместени от страната, като добави: "помагаме на нашите клиенти да се откажат от експозицията си в Русия".