Шведското правителство не възнамерява да подпише Конвенцията на ООН за пълната забрана на ядрените оръжия, приета през 2017 г., заяви министърът на външните работи Маргот Валстрьом на пресконференция днес, предаде РИА Новости.
Още: Ново учение на НАТО показа защо Западът не е готов за война с Русия
Още: ЕС обсъди създаване на нов отбранителен фонд за скъпо военно оборудване
"Правителството реши да не подписва конвенцията. Вместо това ще действаме като наблюдател", каза Валстрьом, цитиран от БГНЕС.
Тя добави, че Швеция все още счита, че разпространението на ядрени оръжия е една от основните заплахи за света и ще се стреми да ги елиминира.
Конвенцията за пълната забрана на ядрените оръжия беше приета на 7 юли 2017 г. Страните, подписали споразумението, се задължават да не разработват, придобиват или изпитват ядрени оръжия.
Още: Бъди мъж, отиди в Украйна! С какви видеа Русия вербува китайци
Още: САЩ искат и контрола над украинския газопровод: Преговорите станаха крайно напрегнати
Ядрените сили не участваха в изготвянето на договора, включително петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН (Русия, Великобритания, Китай, САЩ и Франция). За неговото приемане се обявиха 122 страни, включително Швеция, като само една държава – членка на НАТО участва в гласуването - Холандия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Замитате руските военни престъпления под килима: Украйна с обвинение към Мъск
Основните политически сили в Швеция се разделиха по отношение на подписването на конвенцията от скандинавската страна. Правителството възложи на експерта Ларс-Ерик Лундин (Lars-Erik Lundin) да анализира текста на конвенцията. След анализа той направи препоръка правителството да не подписва конвенцията и да изиска промяна в текста.
Руското външно министерство също се обяви срещу подписването на договора за пълна забрана на ядрените оръжия.
Според Михаил Улянов, директор на отдела за неразпространение и контрол на въоръженията на руското външно министерство, ратификацията на споразумението не отговаря на националните интереси на Русия и може да доведе до нарушаване на Договора за неразпространение на ядреното оръжие (ДНЯО), който е в сила от 1970 година.
Още: След близо 4 часа: Приключи срещата между Уиткоф и Путин, има ли резултат?