Настоящата система за противовъздушна отбрана, използвана от Въоръжените сили на Швеция, е остаряла и трябва да бъде изцяло подменена с оглед новите предизвикателства за защитата, пише вестник The Local.
Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света
Още: Двама ранени: Кола се вряза в хора в Айндховен
Шведските наземни ракети „Хоук“ (Robotsystem 97) бяха разработени за пръв път от Raytheon в САЩ в края на 50-те години на миналия век. Оттогава насам системата за ПВО е била обновявана многократно, но сега се нуждае от цялостна замяна.
„Въпреки че можете да променяте и подобрявате старите системи, има ограничения за това колко години те може да бъдат използвани. В този смисъл можем да се съгласим, че „Хоук“ остарява", заяви Карл Сьострон, ръководител на комуникациите в щаба за отбрана в Халмстад, отбелязва още "Фокус".
Видовете въздушни заплахи се промениха драстично през последните години. От предишното си съсредоточаване върху свалянето на самолети или хеликоптери, днешните системи за ПВО се нуждаят от капацитет да се справят с различни заплахи – и предимно с различните видове ракети.
Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб
Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.
"Например има балистични ракети като "Искандър", които са разположени в Калининград, като по този начин представляват потенциална заплаха за Готланд и шведската столица. В тези случаи се изисква по-добра система от „Хоук“, която няма капацитет срещу тези ракети", поясни Сьостронд.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун
Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)
Шведската администрация за отбранителни материали (Försvarets Materielverk, FMV) отговаря за закупуването на нова система, като разглежда основно системата „Пейтриът“ от базираната в САЩ компания Lockheed Martin и Raytheo, или френско-италианската SAMP/T от Eurosam.
"Нашата цел е да разполагаме с първите ракети през 2020 г., а след това да надграждаме системата още около десет години", обясни Йоаким Левин, мениджър по програми за армията в Шведската администрация за отбранителни материали.