Настоящата система за противовъздушна отбрана, използвана от Въоръжените сили на Швеция, е остаряла и трябва да бъде изцяло подменена с оглед новите предизвикателства за защитата, пише вестник The Local.
Още: Ще омайва Тръмп: Русия прати успелия си млад мъж
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 03.04.25 - Къде ще е следващата голяма руска офанзива?
Шведските наземни ракети „Хоук“ (Robotsystem 97) бяха разработени за пръв път от Raytheon в САЩ в края на 50-те години на миналия век. Оттогава насам системата за ПВО е била обновявана многократно, но сега се нуждае от цялостна замяна.
„Въпреки че можете да променяте и подобрявате старите системи, има ограничения за това колко години те може да бъдат използвани. В този смисъл можем да се съгласим, че „Хоук“ остарява", заяви Карл Сьострон, ръководител на комуникациите в щаба за отбрана в Халмстад, отбелязва още "Фокус".
Видовете въздушни заплахи се промениха драстично през последните години. От предишното си съсредоточаване върху свалянето на самолети или хеликоптери, днешните системи за ПВО се нуждаят от капацитет да се справят с различни заплахи – и предимно с различните видове ракети.
Още: Русия с масирана атака срещу Харков (ВИДЕО)
Още: На фона на растящия страх от война: Швеция подготвя ядрени бункери за 7 милиона души
"Например има балистични ракети като "Искандър", които са разположени в Калининград, като по този начин представляват потенциална заплаха за Готланд и шведската столица. В тези случаи се изисква по-добра система от „Хоук“, която няма капацитет срещу тези ракети", поясни Сьостронд.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Там заличават идентичността на хората": Къде е затворът, в който е Имамоглу?
Още: Защо напускат работа в Германия? Пет причини за масови оставки
Шведската администрация за отбранителни материали (Försvarets Materielverk, FMV) отговаря за закупуването на нова система, като разглежда основно системата „Пейтриът“ от базираната в САЩ компания Lockheed Martin и Raytheo, или френско-италианската SAMP/T от Eurosam.
"Нашата цел е да разполагаме с първите ракети през 2020 г., а след това да надграждаме системата още около десет години", обясни Йоаким Левин, мениджър по програми за армията в Шведската администрация за отбранителни материали.