Швеция е готова да разположи ядрени оръжия в случай на война

13 май 2024, 13:01 часа • 9387 | прочитания

Шведският премиер Улф Кристершон повдигна въпроса за възможността в страната му да бъдат разположени ядрени оръжия в случай на война.

Още: САЩ са готови на огромна отстъпка за Путин: Руски Крим и вдигане на санкции, за да има мир (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Опит за масово бягство на руски войници (ВИДЕО)

„В случай на война това е съвсем различен въпрос. Ако се случи най-лошото, демократичните държави в нашата част на света, разбира се, трябва да могат да се защитят от държави, които могат да заплашват с използване на ядрени оръжия", заяви Кристершон с очевидна препратка към Русия и диктатора Владимир Путин.

Премиерът на Швеция добави, че цялото членство на скандинавската страна в НАТО и цялата шведска отбрана са насочени към предотвратяване на подобна ситуация. „Ако Украйна беше член на НАТО, тя нямаше да бъде нападната от Русия“, каза министър-председателят, цитиран от Expressen.

Още: Защо и Лукашенко реши да "проверява" ядреното си оръжие?

Още: Тревога: Най-големите залежи на литий в Европа са в Украйна - кой ще ги добива?

Още: Ал Кайда заплашва със смърт принц Хари, той поиска полицейска защита

Ядрените заплахи на Русия

Руското министерство на отбраната обяви наскоро подготовка за учения, включващи използването на тактически ядрени оръжия. Анализаторите от американския мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW) предполагат, че Москва често е използвала подобни заплахи, за да принуди Запада да спре военната помощ за Киев.

Още: След гостуването на Зеленски забраниха да се лети над имението на крал Чарлз III (СНИМКИ)

Още: Увенча ли се с успех мисията на Мелони да покори с чар Тръмп (СНИМКИ)

Снимка: Pixabay

Още: Русия със заплахи към Франция и F-16, пак дрънка ядрено оръжие

Още: Некадърност: Захарова се саморазкри с лъжа за Суми (ВИДЕО)

Още: Зеленски наложи санкции на китайски компании, произвеждащи ракети, на руски артисти и спортисти

Властите в САЩ все пак не виждат причина за използване на ядрени оръжия от страна на Москва. Литовският външен министър Габриелиус Ландсбергис смята, че Путин блъфира за използването на ядрено оръжие.

Междувременно Беларус обяви същия ход като Путин, което за пореден път демонстрира синхрона между диктатора Александър Лукашенко и стопанина на Кремъл, що се отнася до войната в Украйна и ескалацията срещу западните държави.

Припомняме, че Полша официално подаде заявка за приемане на ядрени оръжия на НАТО.

Още: Лукашенко: С Путин решаваме за ядрените оръжия - как и кога

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес