На 24 февруари се случи немислимото, макар никой да не вярваше, че е възможно войната в Украйна да стане реалност. Европейците осъзнаха реалността, че са абсолютно зависими от изкопаемите горива в Русия и този нов сценарий се оказва доста проблематичен източник на енергийни ресурси. Това коментира Симеон Горов координатор в екип “Енергия и климат” в екологично сдружение „За Земята“ в рамките на рамките на прессъбитието на тема „Зелената сделка в новия климат“.
Още: Еди Рама заговори за смекчаване на забраната на TikTok
Още: Руски дронове атакуваха украинския град Запорожие, има много ранени (ВИДЕО)
Европейските лидери доста бързо успяха да наложат санкции, но все още в Европа не може да се стигне до консенсус да се спрат доставките на газ и петрол от Русия, което потвърждава зависимостта и липсата на алтернативи, които да използваме. Руската федерация използва това положение, като реално извива ръцете на Европа и ние фактически финансираме водената от тях война, коментира Горов.
Има ли алтернативи и какви може да са те?
Възможните варианти за справяне със ситуацията са три. Първият е да се внася втечнен газ през терминали, но този газ е значително по-скъп и дава по-голям екологичен отпечатък. Според проучване на проучване на Брус Робъртсън от Института за енергийна икономика и финансови анализи в дадения момент дори да искаме да преминем на 100% втечнен газ такива капацитети на нашата планета все още няма. Технологично не е възможно да бъдат задоволени нуждите нуждите на Европа с втечнен газ.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.01.25 - Тръмп поиска от Путин да спре "тази нелепа война"
Още: Писториус: Разполагането на германска армейска бригада в Литва върви по план
Друг вариант е Азербайджан - приемайки, че разполага с около 1.2 трилиона кубични метра от Находището "Шах Дениз", а Европа внася годишно около 300 милиарда кубични метра, това би стигнало за около 4 години. Но дали 4 години ще са достатъчни да преминем към други алтернативи? Дали за толкова кратък период може да се изгради необходимата инфраструкрукта, за да се доставят тези количества. Според Симеон Горов отговорът е не.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Премиерът на Молдова: Руската армия трябва да напусне Приднестровието
Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света
Третият вариант е Иран, но това е държава, която е под ембарго и със силно въздействие от страна на Русия, така че има голямо вероятност двете държави да "играят заедно".
И трите варианта по един или друг начин са обвързани с държави извън ЕС и опасността идва от това, че е възможно да променят своя курс.
Според проучването на проучване на проучване на Брус Робъртсън Европа няма време и трябва да е значително по-бърза. Четири години ще са необходими, при оптимистична прогноза, да се подготвят доставчиците на втечнен газ да доставят на Европа необходимите количества към днешна дата, ако количествата не нарастват.
Още: Двама ранени: Кола се вряза в хора в Айндховен
Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб
Ускореното изпълнение на Зелената сделка и ВЕИ - нашият шанс
Според Симеон Горов предимството на ВЕИ е, че се инсталират на територията на ЕС, което ще ни позволи да имаме пълен контрол върху тези системи и външна държава няма да може да спре достъпа до тях. Не случайно една от първите цели на Москва след нахлуването в Украйна бяха АЕЦ, ВЕЦ и електроцентралите.
Когато имаме локации със съсредоточаване на енергийни ресурси - те по-уязвими, докато ако имаме дислокация тогава от гледна точка на сигурността са много по-трудни за овладяване и при теоретично нападение би улеснило експлоатацията им. Друго предимство е и интеграцията и взаимосвързаността на енергийните системи, което гарантира взаимопомощ и сигурност.
Рисковете са свързани с това, че се ползват ресурси, които се внасят от трети държави, но веднъж инсталирани тези източници на енергия имат многократно по-дълъг живот от изкопаемите горива.
Също така при правилно планиране и добра поддръжка има изключително широк прозорец за реакция – рециклиране, замяна с достъпни материали или диверсификация на доставките.
Бонус ползите от ВЕИ инсталациите е това, че те се базират се на нови технологии, на бъдещето, а не на миналото.
"Силата ва Европа идва именно от технологичното превъзходство. ЕС от много време има нужда от голяма цел, нещо, което да ни сплотява и да ни води. Дори Орбан осъди агресията в Украйна, а европейското общество демонстрира солидарност към бежанците от Украйна и постигането на климатичен неутралитет във възможно най-кратки срокове на мен ми звучи точно като такава цел!", заключи Симеон Горов.