Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще наложи ли Западът таван на цената за руския петрол от 60 долара за барел?

30 ноември 2022, 20:29 часа • 2716 прочитания

Държавите от Европейския съюз обсъждат налагане на таван на цената на руския суров петрол в размер на 60 долара за барел. Според запознати, с това решение се цели постигане на консенсус сред по-широк кръг страни от съюза, както и Групата на седемте, предава BNN Bloomberg.

Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света

Още: Двама ранени: Кола се вряза в хора в Айндховен

Преговорите по въпроса са в застой от миналата седмица насам. Полша и балтийските републики поискаха цена, с която да се окаже по-голям натиск върху приходите на Москва. Според тях настоящите предложения, които достигат до 62 долара, са твърде щедри към Кремъл. Гърция и други страни-доставчици пък поискаха по-висока цена. За момента не е ясно колко от страните са съгласни за таван на руския газ от 60 долара за барел, но е сигурно, че дискусиите по въпроса продължават.

Новата цифра все пък ще бъде малко по-висока от тази, на която към момента се търгуват основните сортове петрол на Русия. Целта на горната граница на цените – предложена за първи път от САЩ на фона на опасенията, че санкциите на ЕС са твърде строги, е да поддържа потока на руски петрол, за да се избегне глобален скок на цените, като същевременно ограничи приходите на Москва.

Следете развитието на войната в Украйна тук

Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб

Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.

Това означава, че за да работи, нивото трябва да е достатъчно привлекателно за Кремъл. Ако е над пазарния процент, Русия и нейните купувачи могат да твърдят, че няма промяна и търговията върви както обикновено. Рискът за петролните пазари е, че ако таванът е твърде нисък, Москва може да изпълни заплахата си и да спре производството и износа, а това ще доведе до покачване на световните цени на петрола. Така пред западните партньори стои задачата да намерят баланса за цена, която от една страна ще ограничи постъпленията на режима в Кремъл, а оттам и възможностите за продължаване на войната в Украйна, а от друга – да не накара Русия да спре експорта на петрол, което ще доведе до сериозен ценови шок. Важно е да се уточни, че по данни за 25 ноември руският сорт "Уралс" се е търгувал за пръв път под 70 долара.

Цифрата от 60 долара все още не е официално предложена и обсъдена от блока. Посланиците на ЕС се събраха в сряда за редовно планирана седмична сесия, но ограничението не е в официалния дневен ред. Всяко споразумение на ниво ЕС ще изисква подкрепата на всички държави-членки, както и подкрепата на Г-7. 

Паралелно с тавана на цената, Полша и балтийските републики поискаха бързо да се върви към нов пакет санкции на ЕС спрямо Русия. Яснота по този въпрос се очаква в следващите няколко дни. Припомняме, че от Европейската комисия вече направи предложения за справяне със заобикалянето на санкциите, използването на замразени руски активи, както и търсенето на отговорност от Русия за нейната агресивна война срещу Украйна. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес