Ще има ли пълномащабна война съвсем близо до границите на ЕС?

17 юли 2020, 09:23 часа • 7628 | прочитания

Предшестващи разгарящия се конфликт изявления на Баку "подготвиха общественото мнение в Азербайджан за война", заяви арменският посланик в Москва Вардан Тоганян за РБК. "Особено последното изявление на президента (Илхам Алиев) на 6 юли, което всъщност означаваше оттеглянето на Баку от преговорния процес (по Нагорни Карабах)", каза Тоганян.

Още: Ал Кайда заплашва със смърт принц Хари, той поиска полицейска защита

Още: След гостуването на Зеленски забраниха да се лети над имението на крал Чарлз III (СНИМКИ)

Миналият понеделник президентът на Азербайджан заяви, че преговорен процес за уреждане на конфликта в Нагорни Карабах с Армения практически не се води и видеоконференциите на външните министри на двете държави нямат значение.

На границата на Армения и Азербайджан от 12 юли продължават бойни действия. Обстрелът се извършва в райони, които граничат с Грузия и се намират на няколкостотин километра от Нагорни Карабах, в който е установена спокойна ситуация. На мястото, където се случва сблъсъкът, има бойни постове, разположени близо до село Мовсес.

По информация на Баку са убити 12 азербайджански войници, включително генерал. Арменската страна обяви смъртта на 4 военни, както и раняването на 10 военни и един цивилен.

Още: Увенча ли се с успех мисията на Мелони да покори с чар Тръмп (СНИМКИ)

Още: Некадърност: Захарова се саморазкри с лъжа за Суми (ВИДЕО)

Редица държави и международни организации изразиха загриженост относно ситуацията на границата на двете страни и ги призоваха към диалог. Руското външно министерство обяви готовността си да посредничи за разрешаване на ситуацията в региона.

По-рано германският политолог Щефан Майстер заяви, че заплахите за начало на мащабна война вече не изненадват и няма нужда да се надценяват.

"Струва ми се, че в случая става въпрос за дълбоко разочарование от страна на Баку. След нежната революция в Армения и идването на власт на правителството на Никол Пашинян се появиха надежди, че ще настъпят промени и ще започне движение. На тези надежди е сложен край", твърди Щефан Майстер.

Ескалацията е факт на арменско-азербайджанската граница и това го превръща в междудържавен конфликт, който не е свързан с проблема Нагорни Карабах. Ситуацията показва колко опасен е в действителност този конфликт и колко далече са готови да стигнат страните в него - нещо, което ЕС и Запада като цяло подценяват, коментира Deutsche Welle.

Още: За първи път в Полша жена стана пилот на изтребител F-16

Още: Прекратяването на огъня в Украйна се оказа само мечта за Тръмп

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес