"Благоразумието ни диктува да избираме мерки, които биха имали най-голям ефект върху тези, които нарушават принципите, които сме установили заедно. Същевременно трябва да имаме предвид последиците за нас самите." Това заявява относно украинската криза пред Süddeutsche Zeitung германският канцлер Олаф Шолц.
Още: Украйна атакува Ростовска и Курска област, Москва отвърна с удари по Одеса (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.04.25 - Възможни ли са избори в Украйна през лятото?
Той не отхвърля варианта за спирането на газопровода "Северен поток 2" , ако ситуацията ескалира, но е предпазлив спрямо цялостното прекратяване на търговията с Русия.
Това се случва на фона на информация в западните медии, че Берлин е против изключването на Москва от глобалната система за разплащане SWIFT, тъй като иска да запази каналите за парични трансфери към Русия, за да поддържа вноса на газ чрез съществуващите тръбопроводи.
В момента Шолц е под засилен натиск заради възникнали съмнения в готовността му да приложи мерки за предотвратяване на руско нападение срещу Украйна. Германските съюзници се надяваха, че новата управляваща коалиция в Берлин ще изостави по-благоприятните политики към Москва от времето на Ангела Меркел. Но подобен оптимизъм може би е преувеличен, пише Politico.
Още: След ужасът в Кочани: Скопие наложи забрана за използването на пиротехника на закрито
Още: Издирван от Интерпол на гости в Кремъл: Путин прие Милорад Додик (ВИДЕО)
Миналата седмица Германия на практика блокира Естония в намерението й да предостави военна подкрепа на Украйна, като отказа да издаде разрешително за оръжие с германски произход да бъде изнесено за Киев. Докато САЩ, Великобритания и Полша дават "зелена светлина" за такива лицензи, изисквани за подобни трансфери.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Земетресение разлюля Исландия
Още: Зеленски ще обсъди с няколко държави разполагането на военен контингент в Украйна
Това накара украинското външно министерство да излезе с призив "нашите германски партньори да спрат да подкопават единството с подобни действия и да окуражават Владимир Путин да предприеме нова атака по Украйна".
Дори представители на германската опозиция изразиха предпазлива позиция. Лидерът на християндемократите Фридрих Мерц заяви, че подобен ход би бил финансов еквивалент на атомна бомба.