Администрацията на новия канцлер на Германия Олаф Шолц подкрепя проекта за газопровод "Северен поток 2", но може да го блокира в случай на хипотетичен военен конфликт между Русия и Украйна, съобщава Financial Times, позовавайки се на свои източници.
"Администрацията на Шолц ще обмисли възможността за спиране на "Северен поток 2" в случай на нарастваща заплаха от руска инвазия в Украйна”, твърдят източници, близки до новото германско правителство пред вестника.
Уточнява се, че подобна мярка се разглежда като част от по-широк списък с възможни строги западни санкции срещу Русия, пише БГНЕС.
"Северен поток 2" е газопровод с капацитет 55 милиарда кубически метра годишно от руското крайбрежие през Балтийско море до Германия. Понастоящем той се управлява от Nord Stream 2 AG, чийто единствен акционер е "Газпром".
Москва неведнъж е заявявала, че "Северен поток 2", на който активно се противопоставят САЩ и Украйна, е търговски проект, който е от полза както за Русия, така и за Европа, и призовава да се спре споменаването му в контекста на всякакво политизиране.
Москва също така многократно отхвърли обвиненията в "агресия", като подчерта, че не заплашва и не възнамерява да напада никого. Според Кремъл Западът използва тези изявления като претекст да разположи повече военно оборудване на НАТО близо до руските граници.
Но Олаф Шолц нарече президента на Беларус Александър Лукашенко диктатор, който няма легитимна подкрепа от населението на страната си. Шолц направи това изявление на пресконференция в Берлин след среща с министър-председателите на германските провинции.
"Що се отнася до въпроса за миграцията, а сега тя преминава най-вече през Беларус, ние обсъдихме тази тема и тя е актуална в светлината на настоящата ситуация", каза Шолц. "Съвсем ясно е, че диктаторът в Беларус, или да го наречем по друг начин – управник, който няма легитимност от страна на собствения си народ, се опитва да окаже натиск /върху ЕС/, чрез бежанците", заяви канцлерът на Германия.
Според оценката на Шолц притокът на мигранти през Беларус вече е "в по-голямата си част спрян", защото "ЕС и Германия оказаха голям контранатиск и дадоха ясни указания на авиокомпаниите, летищата, говорейки с много държави, от които излитат полети за Беларус. И наистина е видно, че това [притокът на мигранти в ЕС] е намалял".