Германия вече е преодоляла зависимостта си от руския газ и иска да намали потреблението си с 20%, заяви германският канцлер Олаф Шолц, цитиран от АФП.
Още: Зеленски за "мира от Истанбул": Путин искаше да се махна и кумецът му да стане президент (ВИДЕО)
Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“
"Радвам се, че успяхме да постигнем споразумение на европейско равнище относно целта за намаляване потреблението с 15%. Това е силен сигнал за европейска солидарност, включително по отношение на нашата страна, която досега беше особено зависима от руския газ", заяви Шолц.
„В края на краищата ние се освободихме от тази зависимост и навлизаме в зимата добре подготвени", каза канцлерът.
Същевременно той благодари на гражданите за това, че пестят енергия. "Заедно се ангажираме да намалим потреблението на газ с 20%. Всеки спестен киловатчас ще увеличи енергийната ни сигурност", каза Шолц.
Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)
Още: Признаци на затишие в руската офанзива: Подготовка за нов натиск или друго? (ОБЗОР - ВИДЕО)
ОЩЕ: Politico: Байдън не желае да вижда Путин на срещата на Г-20 дори в коридора
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Спряха пътническите влакове от Александруполис до българската граница: Каква е причината
Още: Зеленски: Никога няма да признаем окупираните територии за част от Русия
Той също така коментира потенциалния таван на цените за газ, признавайки, че предложението може да се осъществи само в тясно сътрудничество с партньори извън ЕС. Таванът на цените "носи риск, че производителите ще продават газа си на други места и ние, европейците, ще имаме по-малко газ вместо повече", заяви Шолц пред депутатите преди срещата на върха на ЕС по спорната тема.
От месеци 27-те членки на блока не могат да се споразумеят как най-добре да се справят с нарастващите сметки за отопление на домакинствата и предприятията с наближаването на зимата. Държави като Италия настояват за бързо и амбициозно ограничаване на цените, но срещат отпор от страна на Германия, най-голямата икономика в Европа, която се опасява, че блокът ще се постави в неизгодно конкурентно положение.
Правителството на Шолц отчасти компенсира недостига, като внася повече втечнен природен газ (LNG), но все по-често се противопоставя на високите цени, налагани от някои съюзници.
Още: Земетресение от 5,1 разтърси остров Лесбос, вторичните трусове продължават
Още: С патерици, но на щурм: Ранени руски войници са хвърляни напред в Украйна (ВИДЕО)
Министърът на икономиката Роберт Хабек наскоро обвини Съединените щати, че търсят "астрономически цени" за доставките си на втечнен природен газ. Шолц намекна за същото, когато заяви, че е "убеден", че "страни като САЩ, Канада или Норвегия, които са солидарни с нас на страната на Украйна, имат интерес да гарантират, че енергията в Европа няма да стане недостъпна".