Министър-председателят на Северна Македония Християн Мицкоски се срещна с Мирослав Лайчак, специален представител на Европейския съюз (ЕС) за Западните Балкани и диалога Белград-Прищина, съобщава МКД.
Още: САЩ: Черният списък остава приоритет за борбата с корупцията в Северна Македония
Какви са условията пред Северна Македония?
Двамата са обсъдили стратегическите стремежи на страната и необходимостта от ЕС да се ангажират по-интензивно с ускоряване на интеграционните процеси, които твърде често са обременени от двустранни пречки и спорове.
Още: Албания и Северна Македония ще бъдат свързани с нов граничен пункт
"Подчертах ангажимента на Македония за напредък в това отношение, както и нашите позиции по отношение на преодоляването на препятствията с източната съседка. Македония заслужава да бъде член на европейското семейство", написа Мицкоски в официалния си профил във "Фейсбук".
Лайчак участва в Седмата пленарна конференция на Националния конвент за ЕС в Северна Македония, която се проведе в парламента, където каза, че членството в ЕС е най-добрият вариант, както за Македония, така и за регион в този нов геополитически контекст.
Северна Македония остава фокусирана върху реформите
Правителство на Република Северна Македония остава фокусирано върху реформите, върху осигуряването на по-добри условия на живот за гражданите, а основната цел остава пълноправното членство в Европейския съюз. Това декларира премиерът миналата седмица.
Още: В Северна Македония издирват бивш директор на енергийно предприятие, за да го арестуват
Той проведе срещи с новия еврокомисар по разширяване Марта Кос и с новия председател на Европейския съвет Антониу Коща. По негови думи срещите са протекли в "изключително приятелска, сърдечна и градивна атмосфера".
"Обсъдихме всичко, което до момента сме имали като предизвикателство в миналото. Всичко, от което е трябвало да се откажем в името на европейските ценности, но същевременно потвърдихме, че не приемаме ултиматуми, че сме готови да разговаряме толкова, колкото е необходимо, за да намерим начин да отворим първия клъстер, бързо да преминем през преговорния процес и да станем държава членка на Европейския съюз", подчертава Мицкоски.
Actualno.com напомня, че Северна Македония трябва да извърши необходимите конституционни промени, преди да започне преговори за присъединяване към Европейския съюз. В доклада за напредъка на страната се изброяват 120 препоръки за следващата година.
Освен конституционните промени, друго основно изискване е спазването и изпълнението на двустранните спогодби с Гърция и България. Заради неизпълнението на тези критерии Северна Македония беше отделена от Албания и на последния Европейски съвет преди две седмици не получи покана за преговори.
Още: Евродепутати към Муцунски: Скопие не спазва споразуменията