Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Северна Македония прие 20-годишна стратегия за развитие с фокус ЕС, не каза и дума за България

30 октомври 2024, 12:34 часа • 655 прочитания

Парламентът на Северна Македония прие Националната стратегия за развитие - пътна карта и визия за стъпките на държавата в периода 2024-2044 г., съобщиха от правителствената пресслужба в Скопие.

Стратегията е изградена чрез партньорство и подкрепата на Програмата на ООН за развитие (ПРООН) в координация с всички агенции на ООН, Посолството на Великобритания и Министерството на финансите на Словакия, които подкрепят този процес, предаде БТА.

Още: Надеждата на Мицкоски: В София да има правителство и то да деблокира европътя на РСМ

Целите

Целите на стратегията са икономическото развитие и подобряване на стандарта на живот, реформи, които ще подобрят бизнес климата и ще дадат възможност за нови инвестиции и работни места, държава без корупция, качествено образование, което ще бъде ключът към напредъка.

„Целта на правителството, както и на всяко следващо правителство, е и трябва да бъде членството на държавата в Европейския съюз, не само защото страната е естествено там (в Европа), но и защото имаме нужда от тези критерии за по-добър стандарт и по-добър живот", съобщиха от пресслужбата на кабинета в Скопие, оглавяван от враждебно настроения към България Християн Мицкоски от ВМРО-ДПМНЕ.

Още: Мицкоски: Македония направи много отстъпки, Европа трябва да отвори вратите си

Снимка: Getty Images

"Ние, като правителство обръщаме внимание на знанието, даваме шанс на младите хора и ще продължаваме да го правим. Ние, като правителство трябва да мобилизираме всеки аспект на човешкото знание и потенциал и да изградим нашето общество на базата на сплотеност, солидарност и визия. Националната стратегия за развитие е отлична и солидна основа за развитието на държавата и представлява стратегически документ за бъдещите стъпки на това и всяко следващо правителство”, се казва в съобщението на правителствената пресслужба в Северна Македония.

Мицкоски продължава да отхвърля вписването на българите в Конституцията на РСМ - условие, което България поставя за защита на хората с българско самосъзнание в югозападната ни съседка и за евроинтеграция на Скопие. В края на септември ЕС обърна гръб на Северна Македония, но започна преговори за членство с Албания.

Още: Ахмети: Чудесни новини от ЕС за албанците. РСМ не е с нас

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес