„Дойде време да се вземе конкретно решение да се стартира пълномащабна операция от всички посоки и във всички територии на Украйна”. Това пише в профила си в Telegram известният чеченски командир Рамзан Кадиров.
Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун
Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)
„Лично съм разработвал тактики и стратегии срещу терористи, участвал съм в боеве. Според мен тактиката, избрана за Украйна, е твърде бавна. Губи се твърде много време. Необходима е пълна координация и решително нападение”, добавя Кадиров.
Кадиров е воювал срещу руската армия в периода 1994 – 1996 година, но впоследствие става близък до Путин и е със звание генерал-майор в руската милиция. Той, заедно с баща си Ахмат, минават на руска страна още в началото на XXI век. Кадиров се издига до президент на Чечня. Противници на режима му биват убивани дори зад граница, а свидетели твърдят, че той е съставил списък със стотици имена на свои противници, които да бъдат ликвидирани. Кадиров е обект на санкции по американския закон Магнитски – именно защото е замесен в политически убийства и мъчения. Санкциите бяха наложени през 2017 година, а говорителят на Кремъл Дмитрий Песков ги определи за „незаконни”.
Има подозрения, че Кадиров стои зад убийството на известната руска журналистка Анна Политковская.
Още: Отново кървав акт в Германия: Дете на 2 години е убито при атака с нож
Още: Датски евродепутат към Тръмп за Гренландия: "Върви на ма*ната си" (ВИДЕО)
Фигурата на Кадиров и бойците му като психологическо оръжие за сплашване се използват активно в „Телеграм”, коментира изданието Foreign Policy. А известните като "чеченските батальон" "Восток" и "Запад" също влизат в употреба в пропагандата с цел психологически натиск, защото това са бойци на Спецназ, но предимно чеченци. Те се сформират по време на Втората чеченска война, като ядрото на "Восток" е от бивши чеченски националисти, воювали първо срещу Русия.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: В Държавната дума поискаха да се разследва убийството на Лермонтов през 1841 г.
Още: Страх от връщане към корените: Македонската партия в Албания иска забрана за българска фондация
Официално: Правителството изпраща хуманитарна и военно-логистична помощ за Украйна