САЩ ще правят военно учение с Кипър, как ще реагира Турция?

09 юли 2020, 06:25 часа • 2214 | прочитания

САЩ заявиха, че планират да проведат първото си военно учение с Кипър. Въпросът е как ще реагира на това Турция, която отдавна опитва да наложи контрол на акваторията на Острова на Афродита, заради полезните изкопаеми там, както и заради международната газова карта.

Още: Зеленски: Ще преговаряме с руските терористи, когато спрат огъня. И това е огромен компромис

Още: Момче наръга с нож свои съученици в частна гимназия

Миналата година Конгресът на САЩ сложи край на десетилетното оръжейно ембарго на острова, чиято северна една трета е окупирана от Турция.

Държавният секретар Майк Помпео заяви, че Държавният департамент за първи път ще финансира военно учение в Република Кипър като част от "взаимните разширяващи се отношения на сигурност". "Това е част от нашите усилия за засилване на отношенията с ключови регионални партньори за насърчаване на стабилността в Източното Средиземноморие", каза Помпео пред репортери, предаде БГНЕС.

Сътрудничеството ще бъде част от програмата за международно военно образование и обучение на САЩ, която има за цел да обучава чуждестранни военни и да повишава оперативната съвместимост на приятелските нации с американските военни.

Още: Цял град се "напуши", след като полицаи изгориха тонове канабис

Още: "Искаше да умре у дома си": Лекар разказа последните мигове на папа Франциск

Турция и непризнатата турска република Северен Кипър предупредиха за края на ембаргото, заявявайки, че това ще доведе до ненужни търкания.

Съединените щати наложиха ембаргото през 1987 г. в опит да избегнат надпреварата с оръжие и да насърчат мирното разрешаване на проблемите на острова, чието население е с гръцко мнозинство.

Критиците твърдят, че решението е подкрепено от принудата на Кипър, който вече е член на ЕС, да търси други партньори, още повече когато Турция, въпреки членството си в НАТО, разгневи Съединените щати, като купи оръжейна система от Русия.

Турция нахлу в Кипър през 1974 г. в отговор на преврат, организиран от тогавашния военен режим в Атина, който се стремеше да обедини острова с Гърция. Островът остана до голяма степен спокоен през следващите десетилетия, като през последните години лидерите на Кипър и кипърските гърци работят за изграждането на връзки.

Още: С репутация на герой: Руски генерал е осъден на затвор

Още: Гостите на Путин за 9 май, Деня на победата: Кои отиват

Напоследък напрежението ескалира заради сондажите на Турция за газ във водите на острова, като Европейският съюз нарече този ход незаконен.

Същевременно американската администрация насърчиха затоплящите се отношения с Израел както от страна на Кипър, така и на Гърция.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес