Веднага след началото на войната в Украйна много руснаци с различни професии спонтанно напуснаха Русия. Сред тях преобладаваха хората с творчески професии (журналисти, художници, музиканти), имаше и голям брой IT специалисти и политически активисти.
Още: ГУР: Склад за части за дронове в "Шахед" изгоря при "мистериозен пожар"
Още: Тръмп и Путин продължават да се готвят за "мир в Украйна" (ОБЗОР - ВОЙНА)
Втората емигрантска вълна, според експерти, обаче ще бъде по-дълга, по-многобройна и по-разнообразна като състав. В нея се включват много бизнесмени, отново IT специалисти, а също и представители на академичните среди, съобщава The Moscow Times.
Според допитване, проведено от изданието сред неговите читатели, една трета от тези, които сега живеят в Русия, планират да я напуснат до година-две. В Европа (страни от ЕС, Великобритания, Швейцария, Норвегия, Лихтенщайн, Исландия) искат да живеят 20% спрямо сегашните 8%, в Америка броят на читателите на вестника в резултат на преместването може да се увеличи от сегашните 2 % на 7%, в Армения, Грузия, Турция планират да се преместят до 5% от тях, в Израел - от сегашните 1% те може да скочат до 4%.
Голяма част от заминалите през първите дни и седмици (главно в страни като Армения, Грузия, Казахстан и Турция, където за руснаците не се изискват визи) се сблъскаха с трудности - осигуряване на жилище, работа, училище за децата, начин да прехвърлят парите си от Русия, където първоначално въведоха строги ограничения за подобни операции, да решат какво да правят с апартамента си или с възможните си спестявания, останали в Русия. За разлика от тях сегашната вълна е подготвила по-грижливо заминаването си.
Още: Украйна и токът през зимата: Мерките, за да има електричество
Още: Критично остава състоянието на пострадалите от кървавата баня в Магдебург
ВИЖТЕ ОЩЕ: Хиляди руснаци с дребен бизнес се изнесоха в Казахстан от началото на войната
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Шпионският скандал с българите в Лондон се разраства: Маникюристка следила политици
Още: Задържаха мъж, заплашвал да извърши престъпни деяния на коледен базар в Германия
На 8 март професорът от Чикагския университет Константин Сонин грубо изчисли броя на напусналите пределите на Русия на около 200 000 души. Сега тази цифра е много по-висока, смята Жана Баталова, старши политически анализатор в Института за миграционна политика на САЩ. За това време десетки хиляди руснаци продължиха да се отправят към Грузия, Армения, Турция, Израел и балтийските страни, казва тя пред CNBC. И това е без да се брои руската диаспора в чужбина, чиито представители просто решиха да не се връщат след началото на войната, казва тя.
Според оценка, публикувана на 22 март от Руската асоциация за електронни комуникации, 50 000–70 000 IT специалисти са напуснали страната само през първия месец от войната. А Иван Преображенски, политически анализатор и специалист по Централна и Източна Европа, казва пред изданието, че първата вълна в своя пик е достигнала около половин милион души.
"Потенциалът на втората, „бавна“ емигрантска вълна е до 2 милиона души", продължава той. "Това не са мои оценки, а на европейските колеги, онези, които разбират, че е неизбежно това да се случи. И че то може да се превърне в непоносимо бреме за ЕС след повече от 3 милиона бежанци от Украйна, които в момента остават в пределите му."
Още: Тръмп да избира: Да предаде или не на Путин украински газ и минерали на стойност 26 трилиона долара
Още: След като спря тока на Абхазия, Русия ѝ "помага" - пуска го "хуманитарно"
Според експертите втората вълна ще последва около година след руското нападение над Украйна. В нея ще участват много учени и бизнесмени, като последните вече активно търсят канали за прехвърляне на фирмите си в чужбина, отбелязва Преображенски.
„Казахстан, например, има специална програма за преместване на бизнеса от Русия, тоест президентът Токаев, като мен, вярва, че това е само началото на голямо изселване и страната му се стреми да извлече полза от това“, казва Преображенски.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Руснаците купуват ударно жилища в чужбина, експерти ги учат как да заобиколят санкциите
На същото мнение е и 37-годишният Владимир, чиято компания създава софтуер за ресторанти. Той е прекарал последните няколко месеца в търсене на държава, в която да премести бизнеса си, и в оформяне на документи. В крайна сметка след проучване на предлаганите условия във Франция, Великобритания, Испания и Кипър, той заедно със съпругата си и сина си, както и с четирима от служителите си и техните семейства, се преместват в Париж.
„Мисля, че след година или две [в Русия] всичко ще бъде много зле“, казва Владимир пред CNBC. Мислил съм и преди да замина, виждайки как „свободата изчезва“ от Русия, но войната в Украйна е била последната капка.
Една от тенденциите в емигрантската вълна, според The Moscow Times, съдейки от разговорите, които са провели от екипа му, е заминаването на съпруга в чужбина, за да се установи и след това цялото му семейство да се присъедини към него. Тоест Русия не само ще загуби професионални специалисти, но в дългосрочен план демографският й потенциал ще се влоши значително, стига до извода изданието.