Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Руснаците минават от танкове на коне: Очаквания кога ще има криза за Кремъл

14 ноември 2024, 14:58 часа • 2953 прочитания

Руският военнопромишлен комплекс осигурява по 150-160 танка на месец. Само 30% са чисто нови – всичко друго е реставриране и модернизиране на стари машини. Това заяви Виктор Кевлюк, експерт в неправителствената украинска организация Център за отбранителни стратегии пред официоза на украинската армия ArmyInform.

Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)

Още: Баби палят полицейски коли и банки: Ало измамници сеят хаос в Русия, ГУР ли е мозъкът? (ОБЗОР - ВИДЕО)

Общо годишно руската военна промишленост събира 1920 танка. Но от началото на войната, нидерландският проект Oryx изчислява, че руснаците са загубили (унищожени и повредени) 3558 танка (към 13 ноември включително) - данните са на база геолокализирани кадри за всеки един поразен танк или друга единица военна техника. Това значи, че Русия покрива загубите си в Украйна към момента, при сегашните темпове и на производство, и на загуби. Но "новите" танкове са далеч по-зле от еквивалентната западна техника – например Русия е принудена да търси мерници за танковете си в Беларус, след като Франция спря доставки. И най-важното – резервите от съветско време не са безкрайни, по данни на британското разузнаване, ще се изчерпят дотолкова, че Путинова Русия ще е в сериозни затруднения през есента на 2025 година т.е. след вече по-малко от година. "По-нататък – качват се на коне, велосипеди, каквото има", иронизира украинският експерт: The Economist: Путин иска мир - Русия изчерпва съветското оръжие и не може да прави ново

Кевлюк обаче счита, че за руската артилерия нещата са по-зле – дулата на руските гаубици и оръдия са по-дълги, съответно за производство трябват по-различни машини, а в Русия са по-малко от 100 и няма възможност за внос от Запада. Тоест, в този сегмент се разчита почти изцяло на резерви от съветско време, новото производство е много малко.

Най-големият проблем обаче е липсата на специалисти и квалифицирана работна ръка за руския военнопромишлен комплекс. Тя в момента е на максимална мощност на производство – няма как да направи седмицата 8 дни, посочва Кевлюк. Той очаква скоро да има стагнация що се отнася до развитието на активността на руската военна промишленост: BBC: Няма кой да прави руски танкове – руският военен комплекс отчаяно търси специалисти

Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия

Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)

Тези оценки са в унисон с поддържани отдавна позиции и в САЩ, че Украйна трябва да удържи до лятото на 2025 година, когато може да има шансове да обърне тенденциите във войната. Дали Украйна ще има толкова сили е съвсем отделен въпрос.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес