Днес в руския сегмент на Международната космическа станция (МКС) беше подаден сигнал за дим, а астронавтите са усетили миризма на "изгоряло" на борда, съобщиха руската космическа агенция и НАСА.
Инцидентът, който според руската космическа агенция Роскосмос се е случил в 01:55 ч. по Гринуич преди планираното излизане в Космоса, е последният от поредицата проблеми, които предизвикват опасения за безопасността по отношение на условията в руския сегмент.
„По време на автоматично зареждане на батерията в сервизния модул „Звезда” на руския сегмент на Международната космическа станция се задейства детектор за дим и алармата се включи”, се казва в съобщение на Роскосмос.
Френският астронавт Томас Песке заяви, че "миризмата на изгоряла пластмаса или електронно оборудване" се носела в американския сегмент на станцията, съобщи руската агенция РИА Новости, позовавайки се на излъчена от НАСА новина.
Руският екипаж включи филтър и след пречистването на въздуха астронавтите отново заспали, казаха от Роскосмос.
Космическата агенция заяви, че планираното излизане в Космоса ще се проведе по график.
Предвижда се руските астронавти Олег Новицки и Пьотър Дубров да напуснат станцията, за да продължат работата по научния модул „Наука“, който излезе в Космоса през юли. "Всички системи работят нормално", казаха от Роскосмос.
Руският сегмент на МКС наскоро преживя няколко проблема и експерт предупреди миналия месец, че остарял софтуер може да доведе до „непоправими повреди“. Сервизният модул „Звезда“, част от руския сегмент, е претърпял няколко изтичания на въздух, включително по-рано тази година и през 2019 година. Позовавайки се на опасения, произтичащи от застаряващия хардуер, Русия посочи, че планира да напусне МКС след 2025 г. и да пусне своя собствена орбитална станция.