Скорошната смъртоносна катастрофа на пътнически самолет "Сухой Суперджет 100" на летище "Шереметиево" е резултат от плачевното състояние на руската авиационна индустрия, липсата на квалификация на пилотите и остарелите правила за безопасност, обяви главният прокурор на Русия Юрий Чайка, предаде БГНЕС.
Още: Шолц обезпокоен за Австрия, ако там има крайнодесен канцлер
Още: Молдовският премиер: Путин да се маха от Приднестровието, ние ще го управляваме
От 2017 година 550 пилоти от гражданската авиация на Русия са били освободени от длъжност, а 160 летателни лиценза в цялата страната са били анулирани след извършени инспекции, заяви пред депутати в Държавната дума Чайка.
"Проблемът с качеството на обучението на пилотите все още остава належащ", предупреди главният прокурор. Много от авиотренировъчните центрове нямат достатъчно добре обучени инструктори и техника, за да работят ефективно. Два подобни центъра не са могли да обучават достатъчно добре пилоти и са били закрити. Регистрирани са и случаи, при които пилоти са летели без да са завършили необходимия курс на обучение, категоричен е Чайка.
Държавната програма за авиационна безопасност не е била обновявана в Русия от 2008 година и не може да покрие международните изисквания, посочи още главният прокурор на Русия. Никой в правителството не е натоварен със задачата да наблюдава тази програма и как тя се изпълнява, стана ясно от думите му
Още: Белгия може да има ново правителство в края на месеца
Още: Руски завод, правещ оръжия с марка "Калашников", осъди веднъж и съди за втори път Русия
Чайка остро разкритикува Министерството на транспорта на Русия за продължаващата невъзможност да изготви и приеме необходимите законови актове за сертифицирането на самолетите, за техните производители и за обучението на летателния персонал.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сирски неслучайно замина в Курск, там тепърва нещо ще става
Още: Лукашенко: Диктатурата в Беларус е по-добра от демокрацията в Украйна
Главната прокуратура на Русия е установила, че над 400 търговски самолети са били модифицирани от превозвачите без да е извършено каквото и да било проучване или да има налични сертификати за промените. Това е станало възможно благодарение на Федералната авиотранспортна агенция "Росавиация", която често е доста бюрократична и бавна при прилагането на регулациите при работата на авиопревозвачите, посочва Юри Чайка.