Сериозни проблеми на хоризонта за считания за най-богат депутат в долната камара на руския парламент (Думата) Григорий Аникеев. Причината – арестът на Валерия Федякина, т.нар. Руска кралица на криптовалутите (българската такава кралица беше Ружа Игнатова). Прякорът на Федякина е Битмама (алюзия с Биткоин).
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Проблемите за Аникеев
СНИМКА: Единна Русия
Свързваният с ФСБ руски канал в Телеграм ВЧК-ОГПУ твърди, че разполага с файлове, показващи как Аникеев е прехвърлил с помощта на Битмама 550 млн. рубли само за един ден т.е. малко над 6 млн. долара. Трансферът е от Русия в Дубай и става въпрос за 12 юли, 2022 година. А за периода на цялото сътрудничество между руския депутат и Битмама той е прехвърлил над 2,5 млрд. рубли (27,5 млн. долара) в чужбина.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: Биткойнът премина за кратко 70 000 долара
Защо? Доста оригинално мотивите на Аникеев са обобщени в едно изречение от ВЧК-ОГПУ: "След началото на специалната операция Григорий бързо започна да изтегля чрез нея (Федякина) всичко, придобито с непосилен труд от Русия в Дубай". С други думи на ирония, това е патриотизъм и вяра в света на Путин. Каналът е категоричен, че Федякина вече говори пред руските служби какво са правили с Аникеев.
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Преди да започне войната в Украйна, Аникеев 10 години беше в топ 10 на класацията "Власт и пари" на списание Forbes, която се отнася за Русия. През 2014 година дори беше номер 1. Годишният му доход се изчисляваше на 2 млрд. рубли. Основният му бизнес – производство и продажба на колбаси с марката "Горячей штучки". А от 2016 година той почна да подсигурява малтийско гражданство за семейството си.
Историята на Федякина
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Източник: Readovka/ВКонтакте
Същевременно Битмама, която беше арестувана още през септември 2023 година, вече намери време да говори и пред руските медии. Тя разказа пред "Известия", че е успяла да умножава финансови активи благодарение на игра с криптовалути в държави, в които не нарушава закона. Обвинението в Русия обаче е, че е "присвоила" 6,7 млрд. рубли.
Още: Сътрудници на Ружа Игнатова са осъдени в Германия - ощетили клиенти на OneCoin с милиарди
Според разследващите 27-годишната руска криптокралица е организирала финансова пирамида, от която е спечелила милиони долари. Тя е теглила средства в чужбина, заобикаляйки валутния контрол и ограниченията в Русия, се казва в материалите по делото. Битмама получила пари в брой, прехвърлила ги в криптовалута и след това ги изпратила чрез крипто портфейли до Обединените арабски емирства. През последните години самата Битмама живее в две държави - Русия и ОАЕ. А разкритието идва от неин клиент, който твърди, че Федякина го завлякла с въпросните 6,7 млрд. рубли – той е под опеката на руските служби и не е ясна самоличността му.
Печалба имам поради разликата в обменните курсове на криптовалута. Но този бизнес не е пирамида, уверява Федякина.
Уникалното е, че Федякина е арестувана докато е бременна и през декември, 2023 година ражда момиченце в следствения арест в Русия. Детето не ѝ отнето, то е с нея.
Няма престъпление: Прокуратурата прекрати разследването по делото „Нексо“