Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия обвини арестуваните учени, работили над хиперзвукови ракети, че предавали информация на Китай

17 май 2023, 23:15 часа • 16815 прочитания

Вълната от дела за държавна измяна, която залива Русия след началото на войната в Украйна, достигна и най-големия научен център на родната отбранителна индустрия. Вчера стана ясно, че трима учени от Новосибирския институт по теоретична и приложна механика (ITAM), участвали в създаването на хиперзвукови самолети, са били арестувани от силите за сигурност. Днес стана известно, че те са обвинени по член, който предвижда максимално наказание от доживотен затвор, предава MoscowTimes.

Във вторник, 16 май, служителите на института публикуваха отворено писмо, в което съобщиха за ареста по подозрение в държавна измяна на Валери Звегинцев, доктор на техническите науки и главен научен сътрудник, основател на лабораторията по високоскоростна аерогазодинамика в института. От 7 април Звегинцев е под домашен арест. Неговият непосредствен ръководител, директорът на ITAM Александър Шиплюк, беше поставен в следствения арест в Лефортово през август миналата година, няколко дни след ареста на главния изследовател Анатолий Маслов. И двамата бяха обвинени по най-суровия член 275 от Наказателния кодекс на Руската федерация – за държавна измяна. Според Academ.info Маслов е бил заподозрян в предаване на данни, свързани с хиперзвукови технологии, на Китай.

Недоволството нараства: Руски институт застана в защита на колеги, задържани за държавна измяна (СНИМКИ)

Шиплюк и Маслов работят над хиперзвукови ракети повече от 10 години. Те представиха експерименталния дизайн на подобни оръжия още през 2012 г. на научен семинар във Франция, отбелязва Ройтерс. Четири години по-късно се появи съвместна работа на двамата учени за аеродинамични изследвания при хиперзвукови скорости. През последните години Шиплюк се занимава и със защитното покритие на хиперзвукови ракети – работата му, цитирана онлайн, е посветена на тази тема, пише The Telegraph

Общо в Сибирския клон на Руската академия на науките, който е известен със своя силен потенциал в областта на физиката и математиката, бяха преследвани 16 души , включително бившият ръководител и академик на Руската академия на науките Александър Асеев. Един от учените, 54-годишният Дмитрий Колкер, ръководител на лабораторията по квантови оптични технологии в Новосибирския държавен университет, почина в следствения арест в Москва малко след като беше арестуван от ФСБ.

На 1 март 2018 г. президентът Владимир Путин обяви създаването на хиперзвукови оръжия в Русия по време на обръщението си към Федералното събрание. В анимирана презентация, демонстрираща изстрелвания в Съединените щати, Путин показа на депутати, сенатори и официални лица противокорабната ракета "Циркон" и междуконтиненталната балистична ракета "Авангард" с плъзгащ блок. Последният, според Путин, развива скорост над 20 MACH и се топи по време на полет. Освен това Путин представи и хиперзвуковата ракетна система "Кинжал", която според президента "гарантирано ще преодолее" не само съществуващите, но и перспективните системи за ПВО и ПРО.

Припомняме, че на 4 май командването на въоръжените сили на Украйна съобщи, че е свалило „Кинжал“ с помощта на американските системи за противовъздушна отбрана „Пейтриът“, разработени още през 70-те години на миналия век, които Киев получи от Германия и Холандия. По-късно информацията за прехващането на ракетата беше официално потвърдена от Пентагона. Така бе развенчан митът за невъзможността този тип ракета да бъде спряна.

Кремъл отказа коментар относно задържането на учените по подозрение в държавна измяна. „Руските специални служби работят, те изпълняват функциите си, това е много сериозно обвинение“, каза той и добави, че само съд може да признае човек за виновен“, каза само говорителят на президента Дмитрий Песков на брифинг в сряда.

Следете развитието на войната в Украйна тук

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес