Военна част 84201, където са служили моряците на потъналия крайцер „Москва“, е включена в списъка на участниците в „специалната военна операция“, както в Русия продължават да наричат войната в Украйна. Това следва от отговора на прокуратурата на Черноморския флот на молбата на Гулназ Уразаева, майка на ранен моряк.
Още: Орбан пак показа в кой лагер е: "Санкциите рушат икономиката ни, ЕС финансира войната" (ВИДЕО)
Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ
Първоначално снимка на документа беше публикувана от Telegram канала „Военен омбудсман“, а самата Уразаева потвърждава автентичността му пред изданието „Медиазона“.
В документа, подписан от началника на отдела за надзор Вадим Михайлов, се казва, че Министерството на отбраната е добавило част към списъка „за осигуряване на възможност за социални права и гаранции, както и получаване на плащания от екипажа на кораба и членовете на техните семейства“. В отговора на прокуратурата не се посочва кога именно е била включена тази част.
Още: Калас: Тръмп е прав, че ЕС не харчи достатъчно за отбрана
Още: Сирски: Водим ожесточени боеве на над 1000 км
В същото време нито прокуратурата, нито Министерството на отбраната все още признават, че крайцерът "Москва" е участвал във войната с Украйна. Прокурорската проверка, се казва в документа, е установила, че „корабът, на който е отбивал служба“ синът на Уразаева, „не е бил част от силите (войските), участващи в специалната военна операция“ и „в момента на катастрофата се е намирал в неутрални води“.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски за "мира от Истанбул": Путин искаше да ме свали и кумецът му да стане президент (ВИДЕО)
Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“
Гулназ Уразаева е майка на ранения на крайцера „Москва“ наборник Булат Шакирзянов от Набережние Челни (град в Република Татарстан в състава на Руската федерация). Повече от месец той е на лечение във Военноморската академия в Санкт Петербург и по думите на майка му е претърпял три операции, включително трансплантация на нерв. Уразаева разказва пред „Медиазона“, че е изпратила заявление до прокуратурата с искане за проверка по факта, че синът ѝ е получил множество ранявания, докато е служил на крайцера.
"Най-мощният кораб на Крим", както е наричан ракетният крайцер "Москва", е построен преди 33 години и потъна в Черно море вечерта на 14 април. „Украински източници съобщиха, че е потопен от противокорабни ракети "Нептун", а Пентагонът потвърди. Руското министерство на отбраната първо заговори за пожар на „Москва“ и „пълна евакуация на екипажа“, а по-късно съобщи, че повреденият крайцер „загубил стабилност“ по време на буксиране към пристанището и „потънал в условията на бурно вълнение“.
В този момент крайцерът се е намирал на около 90 километра от бреговете на Украйна, източно от Змийския остров, съобщи американският военен анализатор Сътън, който е определил местоположението на "Москва" от сателитни снимки.
Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)
Още: Признаци на затишие в руската офанзива: Подготовка за нов натиск или друго? (ОБЗОР - ВИДЕО)
В социалните мрежи се появиха снимки и видео, показващи горящия крайцер: на снимките може да се види пожарът в машинното отделение на кораба.
Just an another one photo of damaged Moskva cruiser.
— Мike Right (@BormanIke) April 18, 2022
Similar angle, however with a better visibility of the superstructure & P-1000 Vulkan launcher pads. pic.twitter.com/SmxMgycK5U
На снимките и видеото също се забелязва, че в този момент в морето няма буря.
Another photo of the Moskva pic.twitter.com/251AOogyKB
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) April 17, 2022
Официално Министерството на отбраната съобщи само за един загинал и 27 безследно изчезнали. В същото време семействата на най-малко десет войници, служили на крайцера "Москва", все още не могат да намерят информация за изчезналите си синове.
"Без съболезнования, видяхте ли тялото?"
Близо два месеца близките на наборниците от потъналия крайцер „Москва“ се опитват да получат информация от Министерството на отбраната и ръководството на Черноморския флот какво се е случило с децата им. Казват им, че синовете им ги „няма сред спасените“, тела на потъналия кораб също не са открити и им се предлага да подпишат документи, с които да ги обявят за мъртви „в резултат на инцидент“. Въпреки това мнозина продължават да се надяват да намерят синовете си живи.
„Там не са намерили нито едно тяло“, казва майката на изчезнал безследно Албина Романова (името е променено), която все още се опитва да получи ясен отговор от командването на Черноморския флот за съдбата на сина си.
„Според думите им все още се провежда издирване, попитах дали мога да получа резултатите им на хартия, може би трябва да напиша някакво заявление, за да ми ги предоставят – продължава Романова. – Те казаха, че това е военна тайна и „не е позволено“.
За последен път официална информация за екипажа бе оповестена от Министерството на отбраната на 22 април, когато бе съобщено за един загинал и 27 изчезнали моряци. Губернаторът на Севастопол Михаил Развозжаев тогава написа за загиналия мичман Иван Вахрушев: „Иван Леонидович загина геройски. Той поведе екипа си, изведе моряците навън, когато пожарът започна, след това слезе, заглуши котелното помещение, но самият той не успя да излезе. Той извърши подвиг и спаси живота на стотици свои колеги.“
На 16 април руското министерство на отбраната показа видео, на което, както се твърди, главнокомандващият ВМС адмирал Николай Евменов се среща с екипажа на крайцера "Москва". Военнослужещите са подредени в две редици, трудно е да се изчисли точният им брой, вероятно около стотина. В началото на видеото няма звук. Telegram каналът "Воля" твърди, че е възстановил звука на записа и се чува как един от военнослужещите завършва доклада с думите: "Оплаквания, изявления, предложения нямам".
От това каналът прави заключение, че Министерството на отбраната е публикувало кадри от проверката на екипажа на крайцера още преди той да излезе в морето. Това се доказва и от случая с изчезналия моряк Сергей Грудинин: майка му го разпознава в един от моряците, попаднали в кадър.
Оцелял при пожара на кораба моряк на наборна служба, чиято майка говори анонимно пред „Нова газета. Европа”, твърди, че около четиридесет негови другари са загинали на кораба. Според моряка на крайцера имало „много ранени, предимно с откъснати крайници“. Според източник на "Медуза" заедно с „Москва“ са загинали 37 души, а над сто са били ранени.
Моряци наборници изчезват безследно и загиват
„Подчертавам, че в бойните действия не участват и няма да участват войници на срочна служба. Няма да има допълнително повикване на резервисти от запаса“, обеща Владимир Путин, поздравявайки жените за 8 март. Още на следващия ден, 9 март, руското Министерство на отбраната призна участието на войници на наборна служба във войната.
Представителят на ведомството Игор Конашенков твърдеше, че само няколко наборници са попаднали в украински плен и „практически всички такива военнослужещи са изтеглени на руска територия“.
Екипажът на крайцера е включвал 510 души, пише „Комерсант“. Все още не се знае колко са били наборниците сред тях. Но след катастрофата на "Москва" роднините започват редовно да съобщават за службата им на кораба в социалните мрежи. Сега е известно най-малко за десет изчезнали наборници.
„Имаме имената и датите на раждане на 15 изчезнали хора. От думите на сина ми знам приблизителния брой на наборниците, които е видял на кораба. Тези данни няма да бъдат публикувани никъде от нас. Още веднъж повтарям: тези данни няма да бъдат предавани на никого, докато не получим официални отговори от Черноморския флот и военната прокуратура. Или ако започнат да „работят“ с нас“, пише в социалните мрежи Дмитрий Шкребец, бащата на 20-годишния наборник Егор Шкребец, който един от първите съобщи за изчезналия си син.
Източници на „Агентство“ твърдят, че две трети от екипажа на потъналия кораб може да са се състояли от наборници. Един от източниците помага на семействата на изчезналите моряци в издирването им, той казва, че на крайцера е имало най-малко 300 наборници на срочна служба.
В началото на май майката на ранения на крайцера наборник Булат Шакирзянов разказва, че синът ѝ се лекува във ВМА в Санкт Петербург. От ранения наборник, казва Гулназ Уразаева, разпиталите го следователи взели подпис за мълчание.
По думите ѝ следователите са идвали при сина ѝ два пъти, втория път са дали на Булат да подпише още няколко книжа – в тях имало отделна клауза за забрана за общуване с журналисти.
„Аз така разбрах, че тече разследване – казва тя. – Казвам: „Прочете ли поне какво подписваш?“ Казва, чел е: за неразгласяване, че го заплашва наказателно дело, ако каже нещо. Накратко, наплашили са го до смърт пътьом.“
Тя не вярва в официалната версия за пожара на кораба: „Аз знам какво се е случило, а вие искате да кажете, че не знаете? И Следственият комитет знае какво се е случило – не са детонирали боеприпаси. Всички родители на наборниците знаят, много момчета са разказали на майките си. Но те не го казват официално."
Министерството на отбраната никога не е съобщавало публично за операция по издирването на потъналия на 14 април крайцер "Москва". Още на 16 април заместник-командирът на крайцера Павел Вакула говори за „пълна спасителна операция“ на борда на майката на изчезнал моряк Анастасия Горелова. Това е офицерът, който праща на *** репортер на "Ето така", който му задава въпрос за наборниците на кораба.
«Нахуй ты мне звонишь? Будешь родителем, позвонишь». Заместитель командира крейсера «Москва» Павел Вакула — журналисту «Вот Так» pic.twitter.com/v4ZPPXc2ah
— Вот Так (@vottak_tv) April 18, 2022
Синът на Горелова не пожелал да преминава на договор и през юни трябвало да се прибере у дома. „Когато той се обаждаше, постоянно – от вахта, винаги толкова уморен – майката казва, че едва след потъването на „Москва“ е научила за тежкото натоварване на кораба от родителите на други изчезнали войници. Тя все още се надява, че синът ѝ може да е жив.
ОЩЕ: Майката на изчезнал войник за това как крият истината за екипажа на крайцера "Москва"