Тристранните споразумения, подписани от Русия, Азербайджан и Армения за възможно уреждане на конфликта в Нагорни Карабах, са "единствената реална основа за намиране на изход". Това заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от руската държавна информационна агенция ТАСС и БГНЕС.
Думите му идват въпреки обявения от арменския премиер Никол Пашинян "провал" на руските миротворци в спорния кавказки регион и въпреки вече напредналите опити на Европейския съюз да посредничи за мир в Нагорни Карабах. Същото предложиха да направят и САЩ.
ОЩЕ: И ЕС ще посредничи официално за разрешаване на конфликта в Нагорни Карабах
"Разпоредбите на тези споразумения трябва да се спазват", твърди Песков. "Готови сме да приветстваме всички стъпки на участващите страни, които биха могли да намалят напрежението и да допринесат за по-нататъшния напредък по отношение на изпълнението на тристранните споразумения".
По думите на говорителя на Кремъл - тристранните споразумения в момента представлявали "единствената реална основа за уреждане на конфликта".
По-рано азербайджанският президент Илхам Алиев заяви, че арменците, живеещи в Нагорни Карабах, трябва или да получат азербайджанско гражданство, или да се изселят.
Миналия месец Алиев разкритикува външната намеса в противопоставянето на страната му срещу Армения. "Посредниците, участващи в карабахския конфликт, (се опитват) не да решат въпроса, а да го замразят", заяви той, като добави, че Баку отхвърля усилията да ни "уморят с безсмислени преговори".
Ситуацията в Нагорни Карабах се изостри на 27 септември 2020 г. На 9 ноември 2020 г. руският диктатор Владимир Путин, Алиев и Пашинян подписаха съвместно споразумение за пълно прекратяване на военните действия. В този момент страните спряха на позициите си, редица райони преминаха под контрола на Баку, а руски миротворци бяха разположени на контактната линия и по така наречения Лачински коридор. Нагорни Карабах определено е много важен за Путин регион, в който той сериозно губи позиции.