Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия се дави и задъхва в мазут: Москва призна първата в света такава авария (СНИМКИ и ВИДЕА)

07 януари 2025, 13:35 часа • 3368 прочитания

Мазутът от разбитите руски танкери в средата на декември 2024 г. в Керченския проток продължава да се излива на брега в Анапа, Краснодарския край на Русия, и вече заля и крайбрежието на Крим. В град Севастопол и околността на полуострова на 4 януари беше обявено "регионално извънредно положение", замърсени са десетки километри от брега. След това мазутното петно ​​достигна Феодосия, Алуща, Судак, Евпатория. Всичко живо по пътя на разлива умира - птици, делфини, растения. Местни жители казват, че не знаят как ще продължат да живеят на замърсената територия - по всичко изглежда, че последствията от аварията ще останат с години. Действията на властите са закъснели, разчита се основно на доброволци, които събират мазута с подръчни средства, техника липсва.

Първата в света авария с такъв петролен продукт - липсва технология за отстраняването му

Руската федерация вече официално призна, че това е първата в света авария с "тежък" мазут от марката М100, който "се втвърдява при температура +25, а плътността му е почти като тази на водата и по-тежка". И за разлика от други петролни продукти, той не изплува на повърхността, а отива на дъното или плува вътре във водната маса на различни дълбочини. Това означава, че целият мазут, паднал на дъното, ще започне да изплува през лятото и да се отлага на брега, казва екологът Жора Каваносян. Друг еколог, Игор Шкрадюк от Центъра за опазване на дивата природа, смята, че мазутът може да остане в морската вода до няколко години, докато не бъде изяден от бактерии.

В света няма изпитани технологии за отстраняването му оттам, твърдят от Министерството на транспорта на Русия, цитирани от "Комсомолская правда".

Още: Над 60 км плажна ивица в Крим е покрита с мазут, изплуват мъртви делфини (ВИДЕА)

Според наличните оценки в разбитите танкери остават над 6000 тона мазут (2,5 пъти повече от това, което е изтекло в морето по официални данни), което означава, че екологичната ситуация ще продължи да се влошава, а замърсената зона на Черно море може да стане неподходяща за морски риболов с години, казват от украинския център за борба с дезинформацията "Справди". Нефтопродуктите трябва да се изпомпват, но това е свързано с рискове и отговорност, а руските власти очевидно са в ступор и не предприемат нищо.

Кметът на Анапа обвини руски държавен орган в лъжа

Междувременно се стигна дотам, че кметът на Анапа Василий Швец обвини Морската спасителна служба на Русия в лъжа и укриване на мащаба на катастрофата. 

След като чиновник от ведомството обяви, че петна повече не са открити по крайбрежието, Швец в прав текст заяви, че това "няма абсолютно никаква връзка с реалността". Не се крийте зад документи, призова той, и добави: "Идете и обяснете на доброволците, които работят там вече три седмици", че няма повече петна.

Спасяване на пострадалите птици - само на думи

Руските власти тръбят, че се полагат всички усилия да се спасят пострадалите птици. Но доброволци сигнализираха, че 90% от спасените пернати след това са загинали, тъй като са били транспортирани от Анапа до Краснодар, по пътя камионът се е повредил и птиците са били прехвърлени набързо в друг. Грубото боравене станало причина за масова гибел. Властите в Краснодар от своя страна обявиха това за лъжа и казват, че само 10% от птиците са загинали.

Но не е само това. Оцелелите все пак птици били освободени близо до Туапсе с идеята да се върнат по миграционните си пътища, без някой да съобрази, че тези пътища минават именно отново през същото нефтено петно, откъдето те са били спасени.

Още: Руските власти са изчистили едва 0,03% от мазута от авариралите танкери в Черно море: Еколог

А има и трето - пак доброволци алармират, че държавни ветеринарни лекари изнасят птиците от спасителен център в село Витязево, Краснодарския край, без да оценят състоянието им и пускайки ги обратно в природата ги обричат на сигурна смърт. Причината - след като са били почистени от полепналия мазут птиците остават без естествената си мастна смазка, необходима им, за да оцелеят. Нейното възстановяване отнема няколко месеца. Въпреки това обаче ветеринарите пускат ппиците на свобода след само 6 дни - в резултат те загиват от измръзване. И това се отнася също и за застрашени видове.

Ето само един от установените случаи на масова смърт на спасени птици поради немарливостта на чиновниците:

При село Пересип в Краснодарския край на 4 януари служители на регионалното министерство на природните ресурси са пуснали на свобода 160 птици, почистени от петрола преди това от доброволците. Още на следващия ден доброволци са открили 40 от тези птици мъртви, разказа екологът Георгий Каваносян.

Какво се случва в сафари парка в Краснодар? Никой не бива допускан

Ръководството на сафари парка в Краснодар е забранило достъпа на доброволци и не им позволява да се уверят, че спасените от тях птици са добре. Пред портите на парка се събраха на протест доброволци, които през последните дни работят за спасяването на птиците, и настояха да проверят състоянието им. Търговският директор на парка Кристина Ханаху заяви пред репортери, че освобождаването на птиците вече е започнало, а доброволци така и не бяха допуснати на територията на парка. Единственото, което им бе обещано, е, че "скоро" ще бъде предоставен видеозапис с птиците. 

Още: Крим може да бъде отровен от мазут още на Нова година: Еколог за страшната екокатастрофа (СНИМКИ)

Екозащитници настояват птиците да останат под наблюдение поне до март, но това изисква разходи за изхранването им, така че от парка очевидно бързат да се отърват от тях.

Петната достигнаха и Грузия

Междувременно вече има данни и от Грузия, че бедствието може да засегне и нея. Според Tbilisi Life само сутринта на 7 януари са открити около дузина мъртви птици със следи от мазут, както и повече от 10 живи, покрити с мазут:

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес