Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сърбия пусна в експлоатация китайска система за ПВО (ВИДЕО)

08 януари 2025, 12:04 часа • 487 прочитания

Сърбия пусна в пълна експлоатация китайска система за противовъздушна отбрана със среден обсег FK-3 HQ-22, съобщи американското специализирано издание "Military Watch", позовавайки се на съобщение на Министерство на отбраната на страната от 2 януари 2025 година. В съобщението се посочва още, че китайските системи за противовъздушна отбрана със среден обсег HQ-22 вече са напълно оперативни, като новите средства според висши офицери, са революционизирали способността на въоръжените сили на нашата съседка да защитават националното въздушно пространство.

Белград не е е закупувала ракетен комплекс от повече от 40 години, отчете преди две години руското издание ВПК. 

Подробности за системите

Коментирайки въвеждането в експлоатация на системите, Министерството на отбраната отбеляза: „С въвеждането на ВВС и ПВО на въоръжение с новия зенитно-ракетен комплекс FK-3 HQ-22 системата за контрол и защита на въздушното пространство е значително подобрена в Република Сърбия". 

Китайските тежки транспортни самолети Y-20 транспортираха първата от ракетните системи в Сърбия в началото на април 2022 г., по-малко от две години след като бе потвърдено, че Сърбия ги е поръчала.

В списанието се посочва, че HQ-22 на Сърбия са свързани в мрежа със системи за противовъздушна отбрана от по-ниско ниво, включително модернизирани съветски С-125 и нови руски бойни машини Панцир-С, които допълнително оптимизират защитата срещу насищащи атаки, използващи големи количества дронове или крилати ракети. Докато ракетната мрежа земя-въздух на Сърбия преди това далеч не беше забележителна дори по стандартите на други европейски държави, въвеждането на HQ-22 превърна нейната мрежа в една от най-страхотните на континента. ОЩЕ: Вучич плаши с преторианска гвардия, според опозицията корабът му потъва

Още през 2022 година сръбнският президент Александър Вучич прогнозира, че системите за противовъздушна отбрана ще се превърнат в "гордост" на сръбските въоръжени сили. В същото време се отбелязва, че Китай е изпълнил условията на договора за доставка на оръжие, сключен още през 2019 г.

Европа и САЩ не са доволни

Придобиването се сблъска със значителна съпротива от европейските съседи на Сърбия и от Съединените щати, въпреки че закупуването на HQ-22 се смяташе за по-малко политически спорна алтернатива на предишните планове за придобиване на руски системи С-300 или С-400. ОЩЕ: Руско издание обърна внимание, че Сърбия си е купила зенитни ракети от Китай

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес