Владимир Путин позволи на руския Конституционен съд сам да определя дали да отчита решенията на международните трибунали за човешки права. Руският президент подписа закон, според който националният съд може да отменя решения на Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ), ако ги сметне за противоконституционни, предаде БГНЕС.
Според организацията Human Rights Watch новият нормативен акт ще попречи на граждани, чийто човешки права са нарушени в Русия, да търсят справедливост чрез международни органи.
През 2014 г. ЕСПЧ отсъди Русия да плати 2 милиарда долара на акционерите във фалиралата петролна компания „ЮКОС”. През същата година органът е получил 218 жалби срещу Москва. От тях има 122 доказани случая, при които в страната е нарушена Европейската конвенция за правата на човека. Включени са депортирането на грузински граждани през 2006 г. и практиката обвиняемите в руските съдилища да седят зад решетки по време на процесите.
Конвенцията е базова за Съвета на Европа, орган на който е ЕСПЧ. Русия е член на организацията и като такъв приема както конвенцията, така и ЕСПЧ за висшестояща инстанция, спрямо националното й законодателство.
Руският парламент одобри новия закон миналата седмица, а подписът на Путин го прави ефективен от вчера.
Председателят на Конституционния съд Валери Зоркин заяви, че Русия е отворена за диалог в случай на несъгласие. „Не виждам проблем тук. Мисля че хората се притесняват за нищо”, каза Зоркин.
ЕСЧП е съдебната институция на Съвета на Европа. Юрисдикцията на съда важи за всички страни-членки, подписали Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи от 1950 година, включително Русия.