През лятото на 2022 г. стана известно за съществуването на специални лагери, предназначени за руски военни, опитали се да се уволнят от служба по време на войната с Украйна. По данни на медиите през тези лагери са преминали стотици руснаци. Сега в т.нар. "центрове за възстановяване на бойната готовност" попадат мобилизираните, отказали да воюват. "Медуза.ио"* разказва какво се случва с тях.
Още: КНДР планира да изпрати подкрепления в Русия до два месеца: The New York Times
Още: Зеленски: Западните разузнавания бяха в контакт с Русия през трите години война. Аз съм против това
В края на октомври проектът Astra публикува видеозапис с участието на мобилизирани, държани в мазе в град Рубежное, Луганска област на територията на ЛНР заради отказа им да се върнат на фронта.
По думите на близките им мобилизираните са изпратени в зоната на бойните действия, където попаднали под минометен обстрел. Връщайки се във военната част те получават заповед отново да отидат на полето на бойните действия - "без ясно поставена задача, без необходимия набор от вещи за изпълнението на неясни задачи." Когато отказали, им е иззето оръжието и настанени в мазе, след което са изпратени във военна комендантска част в Рубежное.
По време на престоя в мазето - помещение, непригодно за пребиваване на хора, там пристигат сътрудници на прокуратурата и в ултимативна форма им дават два варианта: отивате на фронта или наказателна присъда от 10 години строг режим. Около 20 души са изпратени в бившата колония в Перевалнски район на Луганска област. Един от тях е 37-годишният мобилизиран Фьодор Тришин (името му е променено). Неговата съпруга разказва пред "Медуза.ио", че е получил повиквателна на 22 септември и в същия ден е изпратен във военната част без да е преминал медицинска комисия. В началото на октомври мобилизираните от Москва и Подмосковието са изпратени на фронта. След отстъплението се връща само половината от взвода.
Още: ЕП с резолюция: Лукашенко е диктатор, изборите в Беларус няма да го направят легитимен президент
Тришин разказва на жена си по телефона за чести обстрели, никой никого не прикрива по време на обстрелите, мобилизираните нямат никаква подготовка, но трябва да изпълняват заповедите. На 16 октомври 10 от мобилизираните, включително и Тришин, пишат рапорти за отказ от участие в бойните действия.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски за териториалните амбиции на Тръмп: "Ако са за сметка на Русия, защо не?"
Още: Съдебна победа за принц Хари и извинение от медиите на Рупърт Мърдок
Първоначално отказалите се са уговаряни да се върнат, а след това са заплашвани. Изпращат ги в лагера на бившата колония в Перевалск, където ги хранят веднъж на ден, някои спят на земята.
В лагера войниците са задължавани да товарят боеприпаси и изискват от тях да продължат службата си на фронта. Някои са изпращани насила, а други са сваляни в мазетата. От там излизат целите в синини.
Военните, отказали се от участие в бойните действия, разбират, че ще им се наложи да поемат отговорност, но те са мислели, че всичко ще е законно, че ще ги осъдят. Били са готови на това, но в рамките на закона. Никой не е знаел какво се случва в тези лагери и как ще се отнасят с тях, разказва още съпругата на Тришин.
Още: Русия използва нов дрон-камикадзе в Украйна (ВИДЕО)
Медведев пак плаши с ядрено оръжие, ако Русия загуби войната в Украйна
* Meduza или "Медуза" е интернет издание, създадено от бившия главен редактор на Lenta.ru Галина Тимченко през 2014 година. Публикува материали на руски и на английски език. Редакцията е ситуирана в Рига, Латвия. На 23 април 2021 година "Медуза" е включена в списъка с чуждестранни агенти от руското правосъдно министерство. На 2 март 2022 година Роскомнадзор блокира сайта на изданието заради "целенасочено систематично публикуване на информационни материали, съдържащи лъжлива информация, относно същността на специалната военна операция на територията на Украйна..."