Президентът на Русия Владимир Путин е подписал разпореждане за отказа на Русия да участва в римския статут на Международния наказателен съд, съобщи РИА Новости.
Решението е инициирано от министерството на правосъдието и е съгласувано с МВнР, Върховния съд и прокуратурата. Президентът е разпоредил да бъде уведомен главният секретар на ООН „за намерението на Руската Федерация.
Според МвнР на Русия Международният наказателен съд не е оправдал възложените му надежди и не е успял да постигне независимост и да се превърне в авторитетен правосъден орган. Работата му е неефективна, твърдят още от руското външно министерство.
За 14 години работа МНС е издал само четири присъди, а е похарчил над един милиард долара.
Освен това Русия е обезпокоена от отношението на съда към събитията от август 2008 година. Нападението от страна на Грузия над мирния Цхинвал, убийството на руските миротворци е предизвикало обвинения към южноосетинските опълченци и руските военни, а разследването на грузинските власти от времето на Михаил Саакашвили е дадено за разглеждане на грузинското правосъдие. Подобно развитие на нещата подрива доверието в Международния наказателен съд, се казва още в руската позиция.
Римският статут на Международния наказателен съд, влязъл в сила през 2002 година е основна дейност на съда. В Русия до момента той не е ратифициран. По този начин юрисдикцията му не се разпростира в Русия, САЩ, Китай, Украйна.
Международният наказателен съд официално започна своята работа в Хага през 2002 година и стана първият постоянен международен съд, създаден на договорна основа за разбирателство по тежки престъпления, като геноцид и престъпления срещу човечеството, агресия и военни престъпления.
Международния наказателен съд не влиза в структурата на ООН, но може да образува дела по усмотрение на Съвета за сигурност на ООН.