Русия не може да прекрати доставките на газ през Украйна, тъй като се грижи за интересите на европейските и украинските потребители. Това заяви министър-председателят на Руската федерация Дмитрий Медведев в телевизионно интервю, предава TACC.
"Това (прекратяването на доставките) е невъзможно по друга причина. Все пак трябва да мислим за европейските потребители и за украинските си колеги", подчерта премиерът.
На въпрос дали Руската федерация може да забрани на европейските партньори да връщат газ обратно в Украйна, Медведев отговори, че "е доста трудно от гледна точка на технологичния контрол".
Руският премиер обърна внимание и на факта, че правителството в Киев активно въвежда европейското законодателство в газовия сектор, което абсолютно устройва Москва.
Какво каза за транзита през Украйна руският президент Владимир Путин, прочетете в този материал.
"Готови сме да работим според европейското законодателство, но трябва да постигнем съгласие по всички основни точки. И тогава можем да възобновим сътрудничеството, включително нашите доставки на газ на украинска територия. И това, между другото, наистина ще бъде от полза за украинските граждани", изрази увереност Медведев.
Украйна може да получава руски газ директно на по-ниска цена, но за това е необходимо да се намери взаимоизгодно решение по въпроса за транзита, заяви още руският премиер.
"Независимо дали те (украинските власти) искат или не, очевидно е, че в този случай е необходимо да се стигне до някакъв вариант. Той трябва да бъде взаимно изгоден за двете страни", подчерта премиерът на Русия, цитиран от Агенция "Фокус".
Как ще се отрази руско-украинският газов спор на България, прочетете в този материал.
Той отбеляза, че Украйна получава руски газ, "но много по-скъпо, отколкото би могла да получава (при директни доставки). Говорихме за това с украинските си колеги в различни формати. Тази цена може да е по-ниска, но за това трябва да се договорим", поясни Медведев.
Министър-председателят е уверен, че Украйна трябва да изпълни международните си задължения, независимо кой е на власт в Киев. Според Медведев това се отнася изцяло за връщането на дълга към Русия от 3 млрд. долара.
В отговор на въпрос дали трябва да се сключват дългосрочни споразумения с Украйна например по отношение на газовите доставки, ако властта в Киев често се променя, Медведев отговори: "Въпросът не е кой е начело на страната, а за спазването на международните задължения. Изхождаме от позицията, че тези задължения трябва да бъдат спазени и от бъдещите лидери на държавата", подчерта той.