На 12 януари говорителят на Кремъл Дмитрий Песков съобщи, че руският президент Владимир Путин принципно подкрепя вдигането на възрастовата граница за постъпване в армията на 30 години. Преди това шефът на Комисията по отбрана в Думата Андрей Картаполов заяви, че от 1 април наборниците ще влизат в казармата по новата схема, като първоначално това ще става по "смесена система" - повиквателни ще получават мъжете на възраст между 18 и 30 години. Как се посреща това и как се очаква да реагират потенциалните наборници и техните близки? ДВ разговаря с правозащитничката и секретарка на Съюза на комитетите на войнишките майки Валентина Мелникова.
Още: Белият дом: Тръмп е недоволен и от Путин, и от Зеленски, прости на Уолц (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 01.04.25 - Каква е тайната история на войната в Украйна?
ДВ: Промяната на наборната възраст в Русия следствие ли е от проблемите с наборниците след обявената мобилизация?
Валентина Мелникова: Идеята, лансирана от Шойгу (министър на отбраната на Русия – б.ред.) беше много странна. Разбираемо е защо се иска увеличаването на числеността на армията до 1,5 милиона души. Но защо трябва да се променя наборната възраст, след като програмата за набиране на войници с договор върви добре?
Все пак законът е много ясен, там точно е посочена възрастта. Ако направят промени, как ще го направят? Имахме такава ситуация през 1995, когато наборниците, които бяха призовани за една година, служиха година и половина. Тогава незабавно внесоха променения срок за наборна служба в Държавната дума и всички останаха да служат. Как ще постъпят сега не е много ясно. И какво означава "до 30 години"? Искам да припомня, че на 27 години гражданите от мъжки пол, които се водят на отчет при военните, получават военните си книжки или удостоверения и преминават в запаса. Не разбирам как е възможно сега да им върнат статута на наборници чрез закона за военната повинност.
Още: Путин обяви най-масовото призоваване на донаборници от 14 години насам
Още: Хърватия след приемането на еврото: Приливът на туристи расте
Всъщност, ако до два месеца се внесе някаква поправка за повишаване на горната възрастова граница, тогава ще се окаже, че всички, които от 1 януари до 15 юли 2023 са навършили 27 години, ще попаднат във въпросната група с вдигането на наборната възраст. Но всички останали вече ще бъдат запасняци. Да, те пак ще подлежат на мобилизация, но е нереалистично да бъдат върнати на служба.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Обяснено: Защо Черно море е толкова важно за Украйна и Русия?
Още: Проливен дъжд превърна в реки улиците на гръцки остров (ВИДЕО)
ДВ: Тоест и при този състав на Държавната дума ще бъде доста трудно да се намери начин как да се "извадят хора" от резерва?
Валентина Мелникова: Нямам представа как ще го оформят, така че да може нововъведението да се прилага от 1 април. Защото има и много други фактори. Да приемем, че тези 27-годишни попаднат сред наборниците от пролетния набор. Но нали и при тях има възможности за освобождаване от военна служба - по здравословни причини, ако наборникът има три деца или научна степен. За съжаление никой не представи демографски изчисления, но не мисля, че тези 27-годишни мъже са толкова много, че да стигнат за увеличаването на армията с още половин милион души.
ДВ: Видяхме, че от затворите пускат десетки хиляди хора, освен това се говори за някакви тайни укази за тяхното помилване. Никой не поставя въпроса доколко законно е всичко това. Но по всичко личи, че пролетният набор ще включва и много престъпници.
Още: Немското разузнаване: През 2030 г. Русия подготвя нападение срещу НАТО
Още: Милиони на улицата, арести, обвинения: Къде е бъдещето на Турция? (ВИДЕО)
Валентина Мелникова: И миналата есен бяха набирани войници от наборници и мобилизирани. И през 2019 година обикаляха по регионите. Въобще това изглежда е стара, обичайна практика на военните окръжия: да извеждат хора от къщите им в 6 часа сутринта, да се дебне край входовете на жилищата, да се хващат хора в метрото, на улицата, във влака. Не вярвам да измислят нещо ново сега. Разбира се, че законът може да не бъде спазен, тъй като редовно се нарушава срещу всички. Но това не върши много работа в конкретния случай. Да кажем цинично, че дори и всички да ни призоват да се бием, проблемът за държавата си остава. Защото Путин се закле, че наборници няма да участват в бойните действия. И засега изглежда, че това обещание се спазва.
ДВ: Като обществена организация имате ли информация или обратна връзка от наборници или техни близки как те реагират на всичко това?
Валентина Мелникова: За съжаление това не предизвиква никаква тревога и никакво безпокойство у населението. Изглежда, че докато не му припари под задника, то няма да се размърда. От обявяването на това от военния министър до днес никой не е проявил интерес към темата и не се е запитал "А мен засяга ли ме?". В нашата организация това ни тревожи. Когато нещо се случи, всички тичат при нас в Комитета на войнишките майки. А сега показват пълна незаинтересованост от плановете за повишаване на наборната възраст.