Русия е спечелила 158 милиарда евро от износ на изкопаеми горива през първите шест месеца на войната, възползвайки се от високите им цени, се казва в доклад на независим изследователски център, публикуван днес, предаде Франс прес, цитирана от БТА. В доклада се призовава за по-ефективни санкции срещу Москва.
Още: Зеленски: Срещата ни с Тръмп може да се окаже историческа
Още: Русия е възвърнала изцяло контрола над Курска област, твърди Москва
Нарастващите цени на изкопаемите горива означават, че настоящите приходи на Русия са доста по-големи от тези през предходните години, въпреки намалението на обемите за износ, се подчертава в доклада на Центъра за изследване на енергията и чистия въздух (CREA), базиран във Финландия.
Цените на газа скочиха до исторически равнища в Европа, докато тези на петрола нараснаха рязко в началото на войната, преди наскоро да спаднат. "Смята се, че износът на изкопаеми горива е налял 43 милиарда евро в руския федерален бюджет, помагайки за финансирането на военни престъпления в Украйна", са изчислили авторите на доклада.
Още по темата Украйна - четете тук.
Още: Над 250 000 души присъстваха на траурната церемония за папа Франциск
Още: Стана ясно колко души присъстват на опелото на папа Франциск
Тези числа се отнасят за първите 6 месеца на войната, последвала нахлуването на Русия в Украйна, или за периода 24 февруари-24 август. За този период CREA заключава, че най-големият вносител на руска енергия от изкопаеми горива е Европейският съюз (на обща стойност 85,1 милиарда евро), следван от Китай и Турция.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп и Зеленски проведоха среща в Рим (СНИМКИ)
Още: Започна траурната церемония, изнесоха ковчега на папа Франциск на пл. „Свети Петър“
ЕС реши да наложи постепенно ембарго върху вноса на нефт и петролни продукти. Общността освен това вече сложи край на покупките на въглища, но руският газ, от който е силно зависима, за момента не е засегнат.
Изследователският център обаче смята, че европейското ембарго върху въглищата, наложено на 10 август, вече дава плодове, като от този момент нататък руският износ е спаднал до най-ниските си нива от инвазията в Украйна насам. "Русия не успя да намери други купувачи", пишат авторите на доклада.
Според изследователите, трябва да бъдат въведени "по-строги" правила, за да не се допусне руският нефт да навлиза на пазари, на които се предполага, че е забранен. В момента е твърде лесно западните санкции да бъдат заобикаляни, пише в доклада.
Още: Външният министър: Най-важното послание на папа Франциск към света беше смирението и мира
Още: Росен Желязков пристигна във Ватикана
ЕС трябва да забрани използването на европейски кораби и пристанища за транспортиране на руски петрол до трети страни, смятат експертите. Обединеното кралство също е призовано да забрани участието на своя застрахователен сектор в такъв международен транспрот.
Държавите от Г-7 решиха в петък "спешно" да поставят таван на цената на руския петрол. това е сложен механизъм, който трябва да бъде въведен, за да нанесе нов удар върху енергийните печалби на Москва.