Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия бойкотира изслушването в съда на ООН заради инвазията в Украйна

07 март 2022, 19:25 часа • 3866 прочитания

В понеделник Русия отказа да се яви на заседанието на висшия съд на ООН, на което Украйна поиска незабавно спиране на инвазията на Москва. Неявяването беше разкритикувано от ръководителя на Международния съд, докато Украйна заяви, че празните руски места "говорят много", предаде БГНЕС.

Киев заведе делото малко след инвазията на Русия на 24 февруари, обвинявайки Москва, че незаконно се е опитала да оправдае войната си, като фалшиво е обвинила Русия в геноцид в украинските Донецка и Луганска област.

Украйна иска съдът да предприеме временни мерки, с които да нареди на Русия "незабавно да прекрати военните операции" в очакване на пълно решение по спора, което може да отнеме години. "Фактът, че местата на Русия са празни, говори достатъчно красноречиво", заяви пред съда представителят на Украйна Антон Кориневич. "Те не са тук, в този съд, а на бойното поле, където водят агресивна война срещу моята страна. Така Русия решава споровете." Съдът "е длъжен да действа", допълни Кориневич. "Русия трябва да бъде спряна и съдът трябва да играе роля в спирането на това", каза още той.

Руският посланик Александър Шулгин е изпратил писмо до съда и "е посочил, че неговото правителство не възнамерява да участва" в спешното изслушване, заяви председателят на МС Джоан Донохю. "Съдът съжалява за неявяването на Руската федерация в това устно производство", добави Донохю. 

Съдът отмени втория ден от изслушванията, като заяви, че ще започне обсъжданията си след аргументите на Украйна. Решението ще бъде обявено "своевременно", заяви МС. Такива междинни решения често се постановяват в рамките на седмици.

Международният съд е създаден след Втората световна война, за да се произнася по спорове между държавите - членки на ООН, главно въз основа на договори и конвенции. Въпреки че решенията му са задължителни, той не разполага с реални средства за тяхното прилагане. Това дело е свързано с Конвенцията на ООН за геноцида от 1948 г., по която и Украйна, и Русия са страни.

Международният съд вече се занимаваше със спор между двете страни, датиращ от анексирането на Крим от Русия през 2014 г. и подкрепата за промосковските бунтовници в Донецк и Луганск. Украйна твърди, че сега Русия неоснователно се е позовала на Конвенцията за геноцида с "абсурдна лъжа" за геноцида над рускоговорящите в Луганск и Донецк. "Лъжата на Русия е още по-оскърбителна и иронична, тъй като се оказва, че именно Русия планира актове на геноцид в Украйна", се казва в съдебната ѝ жалба. 

Експертите заявиха, че усилията на Украйна да привлече Русия към световния съд заради инвазията може да имат символична стойност, но че не е ясно дали Москва ще се съобрази с някоя заповед. „Не че е вероятно Русия да се подчини, но все пак - риторично и символично това има някаква сила", казва професорът по международно публично право Марко Миланович, който пише в European Journal of International Law. 

Делото е отделно от разследването на военни престъпления в Украйна, започнато от Международния наказателен съд (МНС) - друг трибунал, също базиран в Хага. В сряда главният прокурор на МНС Карим Хан обяви, че продължава разследването на предполагаеми военни престъпления и престъпления срещу човечеството, извършени в Украйна след нахлуването на Москва.

Как се развива войната в Украйна - следете на живо тук.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес