Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Революционно хапче за ХИВ специално за деца

01 декември 2020, 14:33 часа • 2151 прочитания

Хапче за ХИВ с аромат на ягода за 1,7 милиона деца, живеещи с вируса, ще намали разходите за годишни педиатрични лекарства с три четвърти, обяви "bdnews24.com" по повод Световния ден на СПИН.

Диспергираното лекарство за ХИВ е първото специално създадено за деца и първоначално ще бъде на разположение в шест африкански държави през първата половина на 2021 г., се казва в изявление на световната организация за развитие на здравето.

Новата формулировка на препоръчаната първа линия за лечение на ХИВ долутегравир (DTG) ще бъде във вид на диспергираща се ( мигновено разтваряща се върху езика - бел. ред.) таблетка с вкус на ягода от 10 милиграма, информира АФП.

"Дългоочакваното лечение за ХИВ, предназначено специално за деца, вече ще бъде на разположение в страните с ниски и средни доходи", заяви "Юнайтед". "Новото споразумение за ценообразуване с главните производители "Viatris" и "Macleods" ще позволи DTG да бъде пуснат на годишна цена от $36 на дете, намалена от около $400."

Това ще намали общите разходи за годишно детско лечение на ХИВ с три четвърти, от над 480 долара на дете на под 120 долара, съобщи "Юнайтед", която работи в партньорство със Световната здравна организация (СЗО).

От 1,7 милиона деца, живеещи с ХИВ, около 100 000 умират всяка година, съобщи организацията. Много деца, живеещи с ХИВ, се сблъскват с лош отговор на болестта, тъй като приемат антиретровирусно лекарство, което не е правилно дозирано, горчиво на вкус или в таблетна форма, която бебетата трудно поглъщат. Досега DTG досега не е бил достъпен за деца с тегло под 20 килограма поради липсата на диспергиращи се таблетки, които се считат за подходящи за възрастта.

Продуктът ще бъде първоначално достъпен в Бенин, Кения, Малави, Нигерия, Уганда и Зимбабве през първата половина на 2021 г., като други страни ще го последват.

Мег Дохърти, директор на световната програма на СЗО за ХИВ, каза, че по света има 26 милиона души на антиретровирусна терапия. Тя заяви пред журналисти, че от 127 страни, изследвани от здравната агенция на ООН, 12 отчитат критично ниски запаси от антиретровирусни лекарства поради пандемията Covid-19.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес