Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Reuters: Путин е готов да обсъди с Тръмп прекратяване на военните действия в Украйна

20 ноември 2024, 11:19 часа • 4905 прочитания

Путин е готов да обсъди прекратяване на огъня в Украйна с новия американски президент Доналд Тръмп, но не желае да направи значителни териториални отстъпки и настоява Киев да се откаже от амбициите си да се присъедини към НАТО.

Още: Хърватия може да увеличи средствата за отбрана

Още: "166 000 ранени и болни": Радио "Свобода" публикува база данни на руското военно министерство

Петима източници, близки до Кремъл, са заявили пред Ройтерс, че руският диктатор ще настоява окупираните украински територии да останат към Руската федерация. Евентуално руските войски може да се оттеглят само от малки територии в Харковска и Николаевска области. Но друго задължително условие на Путин гласи, че Киев трябва на всяка цена да остане извън НАТО.

Източниците, които са настоящи и бивши руски държавни служители, са заявили, че Кремъл може да се съгласи да замрази конфликта по фронтовата линия, но няма да толерира Украйна да се присъедини към Алианса или войски на блока да бъдат разположени на украинска земя.

Още: Блъфираме с ядреното оръжие, мислещите са наясно: Близък до Путин източник

Още: В Берлин: Мъж е тежко ранен в Мемориала на Холокоста

Още: Джей Ди Ванс разкритикува законите за свободата на словото в Германия

Бъдещето на полуостров Крим пък не подлежило въобще на дискусии.

Други украински отстъпки, за които Кремъл би могъл да настоява, включват съгласието на Киев да ограничи размера на въоръжените си сили и ангажимента да не ограничава използването на руския език, са заявили източниците.

Още: Newsweek: Тръмп е дал 21 дни на ЕС да одобри капитулацията на Киев

Още: Китайски войски в Украйна? Изглеждаше немислимо, но само доскоро

Още: Украйна премина още една "червена линия" с ATACMS: Ще отговори ли Путин с друго освен със заплахи?

Един руски служител, запознат с разговорите, водени на най-високо ниво в Кремъл, е заявил, че Запада ще трябва да приеме "суровата истина" - че цялата подкрепа, която е оказал на Украйна, не може да попречи на Русия да спечели войната.

Още: Лекар за папата: Животът му е извън опасност, той дори се шегува

Още: На среща на министрите на отбраната: Европа обсъжда отново подкрепата за Украйна

Източниците също така са казали, че Путин сам е взел решението да нахлуе в Украйна, само с ограничен съвет от малка група доверени съветници - това се твърди от 10 източници, запознати с въпроса. Руският диктатор също така ще има решаващ глас за всяко прекратяване на огъня.

Още: Мир в Украйна: На какъв план ще се спре Тръмп? Русия плаща с тонове кръв за метър земя (ОБЗОР - ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес