Банките в Европейския съюз станаха по-печеливши през третото тримесечие на 2021 г., като правителствената подкрепа по време на пандемията помогна за намаляване на броя на влошаващите се заеми, посочи в понеделник банковият надзор на ЕС, предаде БНР.
Още: Земетресение разтърси Гърция
Още: Шуробаджанащината на Мицкоски у нас: Каква е облагата за Македония?
"Качеството на активите се подобри допълнително, но има опасения за заемите, които се възползваха от схемите за мораториуми и публични гаранции, не на последно място поради общата несигурност поради коронавирусния вариант Омикрон", посочи Европейският банков орган (EBA) в последния си тримесечен доклад за управление на риска.
"Доходността на банките се стабилизира на нива над тези, наблюдавани преди Covid пандемията. По-голямата част от банките очакват повишаване на оперативните рискове главно поради повишените кибер рискове“, се казва в съобщението.
Съотношението на необслужваните кредити (заемите, чието обслужване се влошава), спадна с 20 базисни пункта на тримесечна база до 2,1% от общия размер, докато възвръщаемостта на собствения капитал, ключов показател за рентабилността, нарасна през третото тримесечие до 7,7%, спрямо 2,5% през същото тримесечие на 2020 г. и 5,7% през третото тримесечие на 2019 г.
Още: За първи път в човешката история изкуствен интелект на име Флин бе приет за редовен студент
Още: Яхтите на руските олигарси - оръжие срещу британските ядрени подводници?
Основното съотношение на капитала към рисково-претеглените активи през третото тримесечие на миналата година е 15,4%, което представлява спад с 10 базисни пункта спрямо предходното тримесечие, но все още е много над регулаторните изисквания, каза още EBA.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Все по-силно в Русия говорят за пушечното месо: Цената на руските успехи в Украйна (ВИДЕО)
Още: "Целта им е да продължат войната": Полша осъди най-новата вълна от руски удари по Украйна
Констатациите на EBA се основават на извадка от 131 банки, покриващи повече от 80% от активите на банковия сектор на Европейския съюз.